Polska – gospodarzem 41 sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
W dniach 2-12 lipca w Krakowie trwać będzie 41. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Uroczyste otwarcie sesji odbędzie się 2 lipca w Zamku Królewskim na Wawelu. Udział w nim weźmie wicepremier i minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotr Gliński oraz wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dr. Magdalena Gawin. Uroczyste zakończenie sesji odbędzie się 12 lipca w Muzeum Inżynierii Miejskiej.
Na miejsce obrad wybrano Centrum Kongresowe ICE Kraków. W jego przestrzeni będą miały miejsce wernisaże oraz wydarzenia o charakterze kulturalnym.Program 41. sesji obejmuje obrady plenarne Komitetu oraz wydarzenia równoległe m.in:
- Forum Młodych Profesjonalistów - pod hasłem: "Memory: Lost and Recovered Heritage". Odbędzie się w dniach 25.06.2017 – 4.07.2017 (w Warszawie i w Krakowie). Głównym celem Forum jest porównanie dwóch historycznych centrów największych miast Polski – Warszawy i Krakowa jako przykładów destrukcji i trwania dziedzictwa. Uczestnicy to młodzi eksperci z całego świata, (22-32 lata), zainteresowani tematyką światowego dziedzictwa będą wymieniać dyskutować na następujące tematy: Pamięć i tożsamość, konserwacja i renowacja dziedzictwa, granice rekonstrukcji, zarządzanie dziedzictwem.
- Forum Zarządców Miejsc Światowego Dziedzictwa- organizowane po raz pierwszy z inicjatywy Polski i UNESCO. Odbędzie się w dniach 30.06.2017 – 6.07.2017 (w Krakowie). Gospodarzem jest Prezydent Miasta Krakowa / Miasto Kraków. Przewidziane dla maksymalnie 100 uczestników, wybranych spośród zarządców miejsc światowego dziedzictwa, dla których zostały przygotowane raporty o stanie zachowania do przedstawienia podczas 41. sesji do decyzji Komitetowi Światowego Dziedzictwa.
- Forum Społeczeństwa Obywatelskiego organizowane po raz pierwszy z inicjatywy Polski i UNESCO Odbędzie się 5.07.2017 (w Krakowie). Jest to spotkanie przedstawicieli organizacji pozarządowych z członkami Komitetu Światowego Dziedzictwa.
Sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO to coroczne, międzyrządowe spotkanie 21 państw członkowskich Komitetu Światowego Dziedzictwa dotyczące ogólnej polityki i zasad realizacji zapisów Konwencji z 1972 r. W roli obserwatorów, uczestniczą w niej delegacje z ponad 170 Państw-Stron Konwencji światowego dziedzictwa - ze wszystkich kontynentów oraz zarejestrowani przedstawiciele organizacji pozarządowych.
Przedmiotem spotkania, podobnie jak w ubiegłych latach, będą decyzje dotyczące wpisania nowych dóbr na Listę światowego dziedzictwa, przegląd i ocena stanu zachowania obiektów na Liście światowego dziedzictwa w zagrożeniu oraz dyskusje nad problematyką ochrony światowego dziedzictwa. Komitet będzie obradował między innymi nad decyzją o wpisaniu na Listę światowego dziedzictwa kandydatury z Polski: Kopalni rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach (Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga). Jeżeli na sesji w Krakowie zapadnie decyzja o wpisie, będzie to 15 obiekt w Polsce na Liście światowego dziedzictwa. Członkowie polskiej delegacji są wyłączeni z podejmowania decyzji w sprawie polskiego wniosku.
Polska jako kraj-członek Komitetu jest gospodarzem 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa i przewodniczy obradom Komitetu. Przewodniczącym 41. sesji jest prof. Jacek Purchla, przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO, dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury. Organizatorem sesji z ramienia polskiego rządu jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które przygotowuje spotkanie we współpracy z MSZ, MSWiA oraz władzami miasta Kraków.
W imieniu MKiDN organizatorem wykonawczym i koordynatorem sesji jest Narodowy Instytut Dziedzictwa - w NID powstał specjalny Zespół zadaniowy ds. organizacji 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa.
Obecnie na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO znajduje się 14 obiektów z Polski:
- Stare Miasto w Krakowie
- Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni
- Puszcza Białowieska
- Stare Miasto w Warszawie
- Stare Miasto w Zamościu
- Średniowieczny zespół miejski Torunia
- Zamek krzyżacki w Malborku
- Kalwaria Zebrzydowska: manierystyczny zespół architektoniczny i krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy
- Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy
- Drewniane kościoły południowej Małopolski - Binarowa, Blizne, Dębno, Haczów, Lipnica Murowana, Sękowa
- Park Mużakowski
- Hala Stulecia we Wrocławiu
- Drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat
opr. s/ zdj. T. Cichocki
źródło: Biuro prasowe 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa
Więcej na temat
komentarze
reklama