Delegaci 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Bochni (zdjęcia)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Kopalnia Soli w Bochni gościła delegatów 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO odbywającej się w Krakowie. Kopalnia Soli Bochnia została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2013 r.

Początki bocheńskiej kopalni zaczynają się w 1248 roku. Sól z tych terenów pozyskiwano jednak dużo wcześniej.
Od około 3500 r. p.n.e uzyskiwano sól przez odparowywanie wody najpierw ze słonych źródeł, a później ze studni solankowych. Kopalnię utworzono tu w 1258 roku. Szybko jako żupa bocheńska weszła w skład żup krakowskich.

Kopalnia przynosiła Rzeczypospolitej ogromne dochody, a 22 kwietnia 1368 roku król Kazimierz Wielki wydał statut żupny, który między innymi przekształcił żupy w przedsiębiorstwa królewskie, regulował handel solą czy mówił o finansowaniu powstałej w 1362 roku Akademii Krakowskiej.

Kopalnia od tego czasu rozwijała się bardzo szybko, gorsze czasy nadeszły dopiero w XVII wieku. W okresie rozbiorów Bochnia weszła w skład Austrii, a następnie Cesarstwa Austro-Węgierskiego, pod którego panowaniem była do 1918 roku. W XX wieku ilość wydobywanej soli uległa zmniejszeniu z przyczyn ekonomicznych.

Delegaci 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO zostali oprowadzeni trasą multimedialną.

Trasa multimedialna to trasa o najniższym stopniu trudności, polecana szczególnie tym, którzy wybierają się do kopalni z dziećmi. Zwiedzanie tej trasy obejmuje między innymi najpiękniejsze wyrobiska kopalni, unikatową kaplicę Świętej Kingi oraz interesujące multimedialne instalacje, które pomogą przybliżyć historię kopalni.

Część trasy multimedialnej pokonywana była za pomocą kolejki, którą ciągnęła lokomotywa „Kuba”. Kolejką przejeżdża się kilometr, po drodze mijając obiekty, które później się ogląda. Prawdziwe zwiedzanie rozpoczyna się w tunelu czasoprzestrzennym, który pozwolił przenieść się o kilkaset lat w przeszłość.

W tunelu zwiedzających powitał duch zakonnika – jednego z cystersów, którzy przybyli w XIII wieku do Bochni z Wąchocka, aby podzielić się swoimi umiejętnościami dotyczącymi górnictwa. Po wizycie w tunelu, przewodnikowi w opowiadaniu o historii kopalni pomagały postacie z nią związane, a uczestnicy zwiedzania mogli spróbować własnych sił w obsłudze niektórych urządzeń wykorzystywanych dawniej w kopalni.

Ekspozycja wykonana jest w sposób bardzo pomysłowy, a wszystkie projekcje zostały dobrane w ciekawy sposób tworząc spójną całość. Delegaci zobaczyli tu między innymi królów, kupców z Genui czy górników i konie pracujące w kopalni. Oprócz multimediów podczas zwiedzania tej trasy mogli na żywo zobaczyć interesujące wyrobiska i ciekawe zjawiska geologiczne. Mieli okazje obejrzeć również ciekawe rzeźby czy podziemną stajnię, gdzie dawniej zamieszkiwały konie.

Jednym z najważniejszych punktów trasy multimedialnej była wizyta w kaplicy Świętej Kingi , jedynej budowli sakralnej, przez którą wiodą tory kolejowe, po których regularnie przejeżdża pociąg. W kaplicy znajdują się relikwie Świętej Kingi oraz świętego Jana Pawła II.

Na zakończenie trasy multimedialnej zwiedzających czekała jeszcze wizyta w komorze Ważyn, gdzie znajduje się między innymi restauracja, w której zjedli poczęstunek przygotowany przez Dział promocji Kopalni, a także zobaczyli sklep z pamiątkami oraz boisko sportowe

Niektórzy z uczestników zjechali z 138 metrowej zjeżdżalni. Było to niełatwe zadanie, ale interesująca przygoda.

Tomasz Cichocki i materiały promocyjne Kopalni Soli w Bochni
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama