Inwestycje w ramach programu ochrony przed powodzią
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
W tym roku w ramach „Programu ochrony przed powodzią w dorzeczu Górnej Wisły” zrealizowane zostaną 82 zadania na łączną kwotę 102,4 mln zł. Komitet Sterujący programu pozytywnie zaopiniował podział środków z budżetu państwa na poszczególne projekty.
- W tym roku realizowane będą te zadania, które zostały rozpoczęte przed przyjęciem programu. Zrealizujemy też inwestycje, do których są już gotowe projekty i pozwolenia na budowę - mówi Jerzy Miller, wojewoda małopolski. Podkreśla, że rok 2012 będzie przede wszystkim rokiem przygotowania analiz i dokumentacji do większych zadań, które będą realizowane w kolejnych latach m.in. przy udziale środków unijnych.Wojewoda zaznaczył, że przy typowaniu zadań brane są pod uwagę głównie trzy kryteria: liczba ludności, która zostanie ochroniona przez daną inwestycję, wartość majątku oraz miejsca szczególne (np. zabytki czy obszary cenne przyrodniczo).
Bieżący rok to przede wszystkim czas szczegółowych analiz i budowy wariantowych koncepcji najskuteczniejszej ochrony przed powodzią obszaru 48 tys. km kw. Dlatego całą zlewnię górnej Wisły podzielono na 9 obszarów: zlewnia Małej Wisły i Soły, dolna Wisły od Oświęcimia do Krakowa, zlewnia Raby, zlewnia Dunajca, zlewnia Nidy, zlewnia Wisłoki, zlewnia Wisłoka powyżej Rzeszowa, zlewnia Sanu w tym Wisłok poniżej Rzeszowa, dolina Wisły do Krakowa po Sandomierz. Ponieważ wszystkie inwestycje prowadzone w ramach programu mają być prowadzone według najlepszych technologii i na najlepszym europejskim poziomie, trwają też prace nad wypracowaniem standardów prowadzenia inwestycji na każdym etapie, od prac projektowych po ich zakończenie.
Tegoroczne inwestycje finansowane będą z czterech źródeł: budżetu państwa (75,1 mln), funduszy europejskich (10 mln), Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (15,5 mln) oraz Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (1,72 mln).
Najwięcej, bo ponad 20 mln zł, przekazano na rozbudowę wału przeciwpowodziowego w Sandomierzu oraz 10 mln na wzmocnienie wałów i przebudowę bulwarów wiślanych w Krakowie, od stopnia Dąbie do stopnia Kościuszko.
Wśród ważniejszych inwestycji warto również wymienić m.in.: przebudowę wałów na rzece Wisłoka w Mielcu (12,5 mln), budowę wałów na Popradzie w Starym Sączu (3,08 mln), budowa przepompowni wód deszczowych w gminie Połaniec (7 mln), ochronę przeciwpowodziową Rzeszowa (2,48 mln) oraz przygotowanie dokumentacji budowy zbiornika „Bieżanów” na rzece Serafie w Krakowie (346 tys.). W sumie zrealizowane zostaną 82 zadania, z czego 1 na Lubelszczyźnie (1,8 mln), 18 w Małopolsce (26,7 mln), 12 na Podkarpaciu (22,7 mln), 47 na Śląsku (19,8 mln) oraz 2 w województwie świętokrzyskim (27,4 mln).
Inwestycje będą realizować administratorzy cieków wodnych, czyli Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie i Gliwicach oraz pięć Wojewódzkich Zarządów Melioracji i Urządzeń Wodnych (lubelski, małopolski, podkarpacki, śląski, świętokrzyski).
Lista zadań znajduje się na stronie internetowej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.
opr. s/
źródło: UMWM
Więcej na temat
komentarze
reklama