Rozdno Zbyrkadła - nagrody dla najlepszych kapel, instrumentalistów i śpiewaków ludowych

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

ZAKOPANE. Na festiwalowej scenie plenerowej ogłoszone zostały wyniki Międzynarodowego Konkursu Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Władysława Trebuni-Tutki. Złote Zbyrkadła otrzymali m. in. goście z Węgier, Bułgarii, USA, Macedonii i Polski.

Zwycięzcom nagrody wręczył Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula w towarzystwie organizatorów i jurorów konkursu.

Uczestnicy przez trzy dni prezentowali się jurorom pod przewodnictwem prof. dr hab. Bernadra Garaja. Spośród 16 kapel, 14 instrumentalistów, 11 śpiewaków ludowych i 13 grup śpiewaczych wyłonieni zostali najlepsi.

Nagrodę specjalną "Sabałowe Gęśle" za wierność tradycji w zakresie stylu gry, instrumentarium i prezentowanego repertuaru Jury przyznało Peterowi Karamfilov z Bułgarii.W kategorii Ludowych Zespołów Instrumentalnych (kapel) Złote Zbyrkadło otrzymała Kapela Suttyomba z Węgier. Srebrne Zbyrkadło przypadło Kapeli Pnioki z Polski. Przyznano trzy równorzędne Brązowe Zbyrkadła. Otrzymała je Kapela Bałaś się Dud z Polski, Kapela Zespołu Wanta z USA i Kapela Ansambal – Skopje z Macedonii.

W kategorii Instrumentalistów Ludowych dwa równorzędne Złote Zbyrkadła otrzymali: Nikolay Arżakov z Rosji-Jakucji i
Marek Bukowski z USA/Polski. Srebne Zbyrkadło dostał Fatih Kocer z Turcji. Brązowego Zbyrkadła nie przyznano.

W kategorii Śpiewaków Ludowych Złote Zbyrkadło przypadło Amide Darakchi z Bułarii, Srebrne Zbyrkadło - Ilea Kamelia z Rumunii. W tej kategorii Brązowego Zbyrkadła nie przyznano.

W kategorii Grup Śpiewaczych Złote Zbyrkadło otrzymała Grupa Śpiewacza z Zespołu Nevrokopski z Bułgarii i Grupa Śpiewacza z Zespołu Wanta z USA. Srebrnego i Brązowego Zbyrkadła nie przyznano.

opr.s/ zdj. Anna Karpiel
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama