Minister Wiesław Janczyk: Cieśli 2017 to świetny i nowatorski pomysł
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
Od 1 do 3 września w Chochołowie trwać będą Targi Cieśli 2017. Trzydniowa impreza ma na celu promocję rodzimego ciesielstwa i dekarstwa. Honorowy patronat nad imprezą objął wiceminister finansów Wiesław Janczyk z którym rozmowę przeprowadził Jakub Kurek.
Już za tydzień w Chochołowie odbędą się Targi Cieśli. Czy według Pana impreza ma szansę pomóc w podtrzymaniu tradycji ciesielstwa na Podhalu i większego zainteresowania nim w Polsce?- Targi dedykowane specjalnie branży budowlanej ze szczególnym ukierunkowaniem na użycie drewna jako materiału konstrukcyjnego to świetny i nowatorski pomysł. Organizatorzy adekwatnie do miejsca w Chochołowie na Podhalu, tutaj gdzie ta architektura ma swoją wspaniałą wielką i niepowtarzalną tradycję i wymiar promują rzemieślników ich małe i średnie firmy, które mogę się spotkać z potencjalnymi klientami, podejmującymi decyzje o użyciu tych technologii przy budowie własnego domu.
Chochołów to polska stolica ciesielstwa. Czy branżowe targi w Chochołowie mogą na stałe wpisać się do kalendarza najważniejszych targów branżowych w Polsce?
- Chochołów to niezwykłe miejsce o wielkiej wspaniałej tradycji wieś rozpoznawalna w sposób szczególny poprzez powstanie Chochołowskie z 1846 roku przeciw zaborcy austriackiemu, nosi w sobie ślad niepowtarzalnego dziedzictwa kulturowego.
Wiele zależy dzisiaj od tego jak targi zostaną przyjęte przez publiczność i społeczność w pierwszym roku. Każda nowa inicjatywa w istocie jest konkurencją dla innych tego typu imprez. Na tak sformułowane pytanie odpowiedź przyniesie tegoroczna edycja targów. Ich rozmach. Pozostaje życzyć organizatorom dobrej pogody bo w istocie jest to wielkie wydarzenie o charakterze plenerowym z elementami występów o charakterze kulturalnym i regionalnym, które będą stanowić dodatkową atrakcję dla odwiedzających.
Jak zachęcić Polaków do wykorzystania ekologicznych materiałów w budownictwie? Czy polski rząd ma jakiś pomysł na wsparcie Inwestorów, którzy zdecydują się na takie rozwiązania?
- Rząd do tej pory od lat brał odpowiedzialność za obniżenie kosztu kredytów komercyjnych zaciąganych w bankach na zakup mieszkań czy budowę domów poprzez różne formy dopłat wkładu własnego lub do odsetek płaconych w okresie spłaty zaciągniętych zobowiązań. Mamy odzwierciedlenie tych działań w takich programach jak Rodzina na Swoim, albo obecnie Mieszkanie dla Młodych. Ta pomoc mogła dotyczyć i obejmuje również obecnie domy budowane z drewna.
Czy rząd w obliczu katastrofy leśnej spowodowanej nawałnicami ma pomysł na wykorzystanie ogromnej ilości powstałego materiału w tak ważnym dla społeczeństwa budownictwie mieszkaniowym ?
- Nawałnice, które przeszły nad Polską w sierpniu 2017r. spowodowały poważne zniszczenia na obszarze wielu gmin. W związku z tym Minister Rozwoju i Finansów opracował i wydał rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku od spadków i darowizn od podatników poszkodowanych w wyniku działania ww. żywiołu. Nawiązuje ono do innych działań Rządu takich jak rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 sierpnia 2017r. w sprawie gmin poszkodowanych w wyniku działania żywiołu w sierpniu 2017r., w których stosuje się szczególne uproszczone zasady szacowania strat i odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych.
Z pewnością zaistniała sytuacja przyczyni się do większej podaży drewna na rynku budowlanym, meblarskim a w znacznej mierze ten materiał zostanie użyty jako surowiec energetyczny. Podaż zawsze obniża cenę surowca to dobra wiadomość dla nabywców drewna. Przed nami jeszcze na pewno szereg decyzji dotyczących porządkowania zniszczeń. W moim odczuciu Lasy Państwowe jako zasadniczy dysponent tej własności będą zainteresowane wszelkimi formami współdziałania z licznymi podmiotami i osobami, które widzą się w pomocnej roli przy usuwaniu skutków działania tego nadzwyczajnego żywiołu.
Jaki wpływ na naszą rodzimą gospodarkę ma dekarstwo i ciesielstwo?
W Polsce mamy wielu dekarzy i cieśli wysokiej klasy specjalistów w tej dziedzinie. Od lat stanowili oni i stanowią znakomity komponent usług budowlanych kierowanych na eksport.
Obecnie jednym z motorów napędzających szybki wzrost gospodarczy ok. 4% jest produkcja budowlano montażowa, jej sprzedaż bardzo szybko rośnie. Jest obok popytu konsumenckiego kreowanego wydatkami z programu 500+ i wydatkami na wsparcie rodzin jednym z najsilniejszych atutów polskiej gospodarki.
Chodzi o to, aby rodzimi konsumenci poprzez wzrost oszczędności i zasobności portfela mogli swobodniej sięgać po zdrową przyjazną ekologiczną technologię. Aby byli na tyle mocni finansowo, żeby mogli dokonywać takiego wyboru z uwzględnieniem rygorów regionalnych i krajobrazowych pewnej jakości i jednolitości stylu zwłaszcza na terenach, gdzie piękna niepowtarzalna architektura drewniana jest wciąż w użyciu i tworzy harmonię otoczenia w zabudowie naszych sołectw i wsi, tworzy niepowtarzalny klimat nadzwyczajnej harmonii, akceptacji i ciepła.
Rozmawiał Jakub Kurek
źródło: Biuro Prasowe Targi Cieśli 2017
Więcej na temat
komentarze
reklama