Teatr niezwykły - Festiwal Genius Loci

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

9 prapremier, 11 wydarzeń i spektakle, które odbywają się najbardziej nietypowych miejscach – Jaskini Maszyckiej w Ojcowskim Parku Narodowym, Instytucie Patomorfologii w Krakowie czy na barce Nimfa. Tak w pigułce przedstawia się zarys Festiwalu Genius Loci, który odbędzie się w Małopolsce od 10 do 24 września.

O jego założeniach mówili w poniedziałek marszałek Jacek Krupa, prezydent Andrzej Kulig, dyrektor Teatru im. J. Słowackiego Krzysztof Głuchowski i Bartosz Szydłowski – kurator programu artystycznego i pomysłodawca festiwalu.

- Festiwal Genius Loci to pewnego rodzaju eksperyment. Teatr wychodzi poza swoje mury, scenę – i zderza się z często zaskakującymi dla siebie miejscami. Jaskinia Maszycka w Ojcowskim Parku Narodowym, Instytut Patomorfologii w Krakowie czy barka Nimfa na Wiśle – to tylko kilka z miejsc, w którym twórcy będą po swojemu odpowiadać na pytanie: Czym jest genius loci? Czy miejsca mają swojego opiekuńczego ducha? Życzę twórcom by efekt tych poszukiwań był ciekawy zarówno dla widzów, jak i dla nich - mówi marszałek Jacek Krupa.

Genius Loci to nowa realizacja dawnej idei – festiwalu o tej samej nazwie, którego pomysłodawcą był Bartosz Szydłowski, a realizatorem Stowarzysznie Teatralne Łaźnia. Tegoroczny festiwal wychodzi z założenia, że Miasto staje się Teatrem i przestrzenią doświadczeń. Producentem większości przedstawień jest Teatr w Krakowie im. J. Słowackiego.

- Festiwal, którego sceną staje się miasto, a nawet cały region odpowiada jednemu z głównych założeń programowych Teatru w Krakowie im. J. Słowackiego. Bo obowiązkiem ludzi teatru, obowiązkiem instytucji kultury jest tworzenie nowych punktów odniesienia, poszukiwanie widza i spotkanie z nim nawet tam, gdzie wcale się tego nie spodziewa. Infekowanie przestrzeni publicznej akcjami artystycznymi tworzy nowe konteksty i zaskakujące sytuacje. Myślę również, że ta wyprawa po Krakowie i Małopolsce sprowokuje refleksje dotyczącą naszej lokalnej tożsamości. Poza funkcją edukacyjną, odkrywaniem historii, których nikt nie zna lub nie pamięta, pokażemy skomplikowaną sieć znaczeń, bogactwo społeczno- historycznych zawiłości, które na pewno sprowokują pytania, co to znaczy mieszkać tutaj, kim jesteśmy, co określa i co może wzbogacać naszą małopolską tożsamość - podsumowuje i zachęca do udziału Bartosz Szydłowski, kurator programu artystycznego w Teatrze im. J. Słowackiego.



W ramach tegorocznej odsłony festiwalu przygotowano wydarzenia, w które zaangażowała się ponad setka artystów. Co więc wydarzy się w zderzeniu teatr-miejsce, jakie obrazy, historie zostaną opowiedziane na nowo lub może po raz pierwszy? Instalacja Live the City // Leave the City na placu Szczepańskim w Krakowie (Jakub Skrzywanek, Marcin Chlanda) zaprosi do multimedialnego teatru miejskiego. Z kolei na Kopcu Kościuszki krzewiciel praw człowieka Booker T. Washington opowie o bojowniku o wolność Tadeuszu Kościuszce (reż. Krzysztof Garbaczewski). Historię chorób, medycyny i ich związków ze sztuką w niecodziennych wnętrzach Instytutu Patomorfologii pokaże Katarzyna Kalwat (wystąpią m.in Sandra Korzeniak, Iwona Budner, Błażej Peszek). W podziemia cerkwi przy Szpitalnej zabierze nas młoda reżyserka Anna Popiel, żeby opowiedzieć o dwoistej naturze człowieka i twórcy – Jerzego Nowosielskiego (w tej roli Kajetan Wolniewicz). Z kolei w lustrze angielskich turystów na barce Nimfa na Wiśle przejrzy krakowian Piotr Ratajczak, a w lustrze Rejsu, kultowego filmu z końca lat 60. zobaczymy się dzięki inscenizacji Bartosza Szydłowskiego, który na słynną Dużą Scenę Tatru im. J. Słowackiego zaprosił amatorów.

Wyjątkowo zapowiadają się także wydarzenia poza Krakowem – w Jaskini Maszyckiej leżącej na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, o naszej, krwią naznaczonej, prehistorii opowie Marcin Wierzchowski. O to, dlaczego doszło do rzezi polsko-polskiej w czasie rabacji galicyjskiej zapyta Jakub Roszkowski razem z aktorami Teatru Słowackiego w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu, a pytanie o bohaterstwo lub wielką ściemę mitu Józefa Kurasia "Ognia" zada Wojtek Klemm w plenerowym spektaklu w Zakopanem.

Organizatorami Festiwalu Genius Loci są Teatr w Krakowie im. J. Słowackiego i Teatr Łaźnia Nowa, a do współpracy zostały zaproszone instytucje: Muzeum Archeologiczne w Krakowie, Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, Muzeum Tatrzańskie, Teatr Witkacego, Małopolski Instytut Kultury.

Sponsorem festiwalu są: Województwo Małopolskie (80% dofinasowania), Urząd Miasta Krakowa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Bilety na przedstawienia festiwalowe są w wyjątkowo atrakcyjnej cenie 10 zł (przedsprzedaż). Do Jaskini Maszyckiej organizatorzy zapewniają bezpłatny dojazd.

Więcej informacji o poszczególnych spektaklach można znaleźć na stronie Teatru im. J. Słowackiego.

opr.s/
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama