Hej Fest: pożegnanie lata na Gubałówce!

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

W pierwszą sobotę września na Gubałówce odbyły się finały tegorocznych edycji Hej Fest i Festiwalu Supportów. Wystąpili Kult, Ørganek, Elenor Grey i Sonbird.

Ørganek to projekt Tomasz Organka, którego początek datuje się na 2013 r. Grupa ma na swoim koncie dwa albumy studyjne, z których ostatni - „Czarna Madonna” - zdobył dwa Fryderyki w kategorii rockowego albumu roku i utworu roku. Ørganek rozpoczął swój koncert od utworów „Rilke” i „Get it right” - ostre gitarowe riffy natychmiast podniosły temperaturę na Gubałówce, która usilnie starała się przypomnieć, że wrzesień w górach to zdecydowanie jesienne warunki atmosferyczne. Surowe, rockowe brzmienie zespołu i charyzma lidera rozkołysały publiczność - przy „Mississippi w ogniu” śpiewali już wszyscy, a kolejny zestaw hitów - „O, matko!”, „Głupi ja”, „Kate Moss”, „Wiosna” i „Hkdk” - uniósł w górę las rąk. Koncert zakończyły utwory „Italiano” i „Nie lubię”.

W sobotę swoje rozstrzygnięcie znalazł również finał Festiwalu Supportów - cyklicznej imprezy, która ma na celu wyłonienie najlepszych debiutujących zespołów. Na Gubałówce zaprezentowali się poznański Elenor Grey i żywiecki Sonbird. Podczas dwudziestominutowych koncertów, oba zespoły zagrały po 5 swoich kompozycji. Oceniało je zarówno jury, w składzie: Piotr Ferster, Jan Malski, Muniek Staszczyk i Jarosław Szubrycht, jak i publiczność oraz internauci - występy były transmitowane na żywo na profilu festiwalu na Facebooku, a na swojego faworyta można było głosować na www.festiwalsupportow.pl. Główną nagrodę - 40.000 zł ufundowane przez głównego sponsora Polskie Koleje Linowe - zdobył Sonbird. Elenor Grey za drugie miejsce otrzymał zespołowe zaproszenie na warsztaty w Muzycznej Owczarni w Jaworkach.

- Podobno też jesteśmy supportem. Przed nawałnicą. - tak swój koncert rozpoczął Kazik Staszewski, komentując dynamicznie zmieniającą się sytuację pogodową. Kult to legenda polskiej muzyki, która kształtuje kolejne pokolenia, co doskonale można było dostrzec obserwując przekrój wiekowy przybyłych fanów. Ostatni w tym roku koncert na Gubałówce rozpoczął utwór „Kochaj mnie, a będę twoją” z płyty „Tata 2”. Tuż po nim pojawiła się „Brooklyńska rada żydów”, „Maria ma syna” i - powitany gromką owacją - „Baranek”. Nie zabrakło najbardziej znanych kompozycji zespołu - „Arahji” i „Do Ani” z trzeciego albumu zatytułowanego „Spokojnie”.

Koncert Kultu zakończył - trwającą przez 8 letnich sobót - tegoroczną edycję festiwalu Hej Fest. Już wiadomo, że w kolejnej edycji, poza Gubałówką, pojawią się ponownie Szczawnica i Krynica.


Organizatorem Hej Fest jest fundacja Polish Heritage, a głównym sponsorem i właścicielem marki festiwalu są Polskie Koleje Linowe. Festiwal Hej Fest jest realizowany w ramach projektu współfinansowanego przez Fundusze Europejskie w ramach cyklu „Małopolska Brzmi Dobrze!”.


mat. prasowe, fot. Kamil Cichoń
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama