Zmiany w prawie problemem dla tarnowskich seniorów

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Od 1 października trzy tarnowskie przychodnie przestaną prowadzić całodobową opiekę medyczną. To skutek zmian w systemie opieki zdrowotnej, która poparło większość posłów. Władze Tarnowa, widząc w nowym prawie zagrożenie przede wszystkim dla starszych tarnowian, podjęły interwencję… Bezskutecznie.

Tarnowski magistrat przypomina, że nocna i świąteczna opieka medyczna póki co jest zapewniana w mieście – oprócz szpitali - przez Mościckie Centrum Medyczne Sp. z o. o., Centrum Medyczne KOL-MED SPZOZ i Miejską Przychodnię Lekarska Nr IV NZOZ. Od 1 października całodobową opiekę medyczną świadczyć będą tylko Specjalistyczny Szpital im. E. Szczeklika przy ulicy Szpitalnej 13 i Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza przy ulicy Lwowskiej 178 A.

Jak poinformowała Daniela Motak z tarnowskiego ratusza, prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela, poprosił Narodowy Fundusz Zdrowia o utrzymanie całodobowej pomocy lekarskiej w Mościckim Centrum Medycznym, które w jej ramach w 2016 roku udzieliło ponad 13 tysięcy świadczeń, nie tylko mieszkańcom Tarnowa, ale również Wierzchosławic (ponad 1300) i Radłowa (ponad 900). W ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku takich świadczeń było już ponad sześć tysięcy.

- Osiedla Mościce oraz Koszyce należą do grupy tarnowskich osiedli o najwyższym udziale seniorów w strukturze zamieszkującej ludności. Jednocześnie są to osiedla najbardziej oddalone od obu szpitali - tłumaczył prezydent w piśmie przesłanym do dyrekcji Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie.

Z informacji urzędu wynika, że włodarz miasta argumentował również, że utrzymanie nocnej i świątecznej opieki medycznej w MCM pozwoli na równomierne pokrycie Tarnowa dostępem do tych świadczeń i umożliwi zachowanie na niepogorszonym poziomie stanu bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców miasta i pobliskich gmin.

Niestety, NFZ odmówił powołując się na zapisy ustawy.


opr.eł
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama