Promocja książki "Od Zjazdu w Wyszehradzie do Grupy Wyszehradzkiej"...

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

NOWY TARG. Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Targu, Miejski Ośrodek Kultury oraz Burmistrz Miasta Nowego Targu zapraszają na promocję książki pt. Od Zjazdu w Wyszehradzie do Grupy Wyszehradzkiej. Kilkaset lat współpracy środkowoeuropejskiej pod redakcją naukową Roberta Kowalskiego.

Spotkanie z redaktorem oraz autorami odbędzie w czwartek 21 września br. o godz. 17.30 w Muzeum Podhalańskim im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu.

Publikacja wydana przy wsparciu finansowym: Burmistrza Miasta Nowego Targu, Wójta Gminy Jabłonka, Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Partner wydania: Narodowe Archiwum Cyfrowe

* * *
Prezentowana książka jest kolejną, 23-cia publikacją naukową wydaną nakładem nowotarskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. Monografia zatytułowana „Od Zjazdu w Wyszehradzie do Grupy Wyszehradzkiej. Kilkaset lat współpracy środkowoeuropejskiej”, została przygotowana pod redakcją Roberta Kowalskiego, historyka i kierownika Muzeum Podhalańskiego im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu. Jest ona plonem ubiegłorocznej międzynarodowej konferencji naukowej jaka odbyła się w nowotarskim ratuszu pod honorowym patronatem Konsula Generalnego Węgier i Słowacji.

Na blisko 500-set stronach opublikowano 26 bogato ilustrowanych artykułów polskich, słowackich, ukraińskich i węgierskich badaczek i badaczy. Książkę recenzowali cenieni w środowisku naukowym specjaliści z Polski i Słowacji: dr hab. Krzysztof Żarna prof. UR (Uniwersytet Rzeszowski) oraz PhDr. Róbert Arpáš, PhD. (Katedra histórie FF UKF v Nitre). W jednej z recenzji czytamy: „Przedłożone do recenzji opracowanie pod redakcją Roberta Kowalskiego jest niezwykle wartościową pozycją dla badaczy dziejów Europy Środkowej i to zarówno w ujęciu historycznym, jak i współczesnym. Na tę obszerną książkę składają się teksty 26 autorów reprezentujących różne dyscypliny naukowe, charakter interdyscyplinarny jest niewątpliwym jej walorem. Może ona zainteresować archeologów, historyków i politologów. Publikacja opisuje nie tylko wydarzenia polityczne, ale również zmiany zachodzące w obszarze sztuki, religii, kultury i kwestiach społecznych. Dzięki tej książce Czytelnik może zrozumieć przemiany zachodzące w Europie Środkowej na przestrzeni wieków. Może to być szczególnie istotne w kontekście dyskusji nad kształtem polityki zagranicznej Rzeczypospolitej Polskiej. Niniejszy tom może stać się przyczynkiem do analizy determinantów współpracy bilateralnej i multilateralnej państw Europy Środkowej: Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Recenzowana książka ma istotne walory naukowe i w pełni zasługuje na wydanie, będąc tekstem potrzebnym, który musi się spotkać z dużym zainteresowaniem potencjalnych odbiorców. Dodatkowym walorem recenzowanej książki jest fakt, że autorzy tekstów reprezentują nie tylko polskie ośrodki naukowe, ale również występują pod zagraniczną afiliacją, co niewątpliwie wpływa na jej wartość.’
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama