Nigeryjczyk z Polakami wyłudzili setki tysięcy

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Prokuratura Regionalna w Krakowie postawiła zarzuty obywatelowi Nigerii oraz Polakowi i Polce zarzuty w sprawie wyłudzeń z kont bankowych oraz fałszowania dokumentów. Śledztwo w tej sprawie trwało od 2014 roku.

To była wspólna akcja strażników granicznych, Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Prokuratury Regionalnej w Krakowie. Służby wspólnie rozpracowały szajkę, która wyprowadzała pieniądze z kont firmowych i prywatnych w wyniku ingerencji w systemy informatyczne.

- Trzon grupy stanowili cudzoziemcy, którzy osobiście lub za pomocą podstawionych osób, często za pomocą fałszywych dokumentów tożsamości, zakładali fikcyjne konta bankowe, a następnie podejmowali czynności wobec wpływających na te konta środków, tak by uniemożliwić lub utrudnić stwierdzenie ich przestępczego pochodzenia – wyjaśnia Michał Tokarczyk z Karpackiego Oddziału Straży Granicznej. - Pokrzywdzeni, zarówno osoby prywatne, jak i podmioty gospodarcze, przelewały na wskazane przez przestępców konta środki pieniężne w różnej wysokości. Z reguły wpłacający byli wprowadzani w błąd, co do prawdziwego numeru rachunku bankowego, na który mieli przelać należności dla swoich kontrahentów – dodaje.

Pieniądze zamiast wpływać na konta bankowe właściwych beneficjentów, były przekazywane na rachunki osób podejrzanych w sprawie oraz nieustalonych, współdziałających z nimi sprawców. Następnie pieniądze te podlegały dalszym operacjom, czyli były one bezzwłocznie transferowane na kolejne rachunki bankowe.

- W 2017 roku zatrzymano dwie osoby podejrzane, wobec których został wydany Europejski Nakaz Aresztowania w wątku prowadzonym przez straż graniczną – podaje Tokarczyk. - Zgromadzony przez funkcjonariuszy SG materiał dowodowy dał podstawy do zakończenia śledztwa i skierowania aktów oskarżenia w wątku SG dotyczącym działalności wobec dwóch Polaków i Nigeryjczyka.

Polacy zakładali w Polsce konta bankowe, a następnie przekazywali hasła i loginy do nich, co umożliwiało przestępcom dysponowanie pieniędzmi tam zgromadzonych. Z kolei obywatel Nigerii, jako członek zorganizowanej grupy przestępczej, wykorzystując luki w systemie bankowym, dopuścił się m.in. przyjęcia i rozdysponowania pieniędzy pochodzących z działalności przestępczej oraz licznych fałszerstw i oszustw.


eł/fot. KOSG
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama