Rekonstrukcyjna gra miejska "Bo wolność przyszła z Podgórza"

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

KRAKÓW. Rada Dzielnicy XIII i Fundacja Anma zapraszają na grę miejską "Bo Wolność przyszła z Podgórza". To lekcja Historii Polski w terenie. Gra miejska "Wolność przyszła z Podgórza" rozpocznie się na Placu Niepodległości (obok hali ks Korona) 27 października 2017 roku o 10 30.

Trasa jej będzie poprowadzona poprzez historyczne miejsca w sercu starego Podgórza. Każdy z punktów będzie odtworzeniem tamtych wydarzeń w strojach z epoki.

Już dziś mogą się Państwo zgłaszać mailowo fundacjaanma@gmail.com. lub pod numerem telefonu: 793 293 999 lub 600 211 211 .Czekają na Państwa fajne nagrody i niezwykła przygoda. W grze mogą brać udział rodziny, klasy, zespoły szkolne. Mamy nadzieje, że ta czynna lekcja przyczyni się do zachowania naszej historii w pamięci potomnych.

O co chodzi w tej grze?

Niemal wszyscy z nas kojarzą datę 11 listopada 1918 roku. Gdybyśmy przepytywali na wyrywki, pewnie wielu z nas powiedziałby, że to odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. Tymczasem mało kto wie, że rzecz zaczęła się znacząco wcześniej i to w Podgórzu. Tak naprawdę zaczęło się w Płaszowie. Płaszów był miejscem początku akcji wyzwalania Krakowa w 1918 roku. 31 października grupa Polaków pod dowództwem ppor. Franciszka Pustelnika rozbroiła austriackich żołnierzy stacjonujących w koszarach urządzonych w dawnym zajeździe Pod św. Benedyktem. Był to jeden z pierwszych krakowskich obiektów opanowanych przez Polaków podczas wydarzeń 1918 roku, które prowadziły do oswobodzenia Krakowa i w konsekwencji narodzin niepodległości Polski. Grupa połączyła się później ze spiskowcami por. Antoniego Stawarza, którzy opanowali płaszowski dworzec kolejowy i wspólnie ruszyli na lewy brzeg Wisły i dalej do Rynku Głównego. Pokrótce tak wygląda ta historia. Niepodległość przyszła z Podgórza praktycznie bez jednego wystrzału. Powtórzmy zatem daty Na tajnym spotkaniu w dniu 30 października 1918 rozpoczyna się powstanie w Twierdzy Kraków, a następnie Porucznik Stawarz, przy pomocy zebranych kolejarzy rozesłał depeszę do najważniejszych placówek kolejowych w Galicji. Depesza ta obwieszczała prowincji informację o udanej rewolucji w Krakowie. Kolejarze mieli polecenie kierować pociągi z austriackimi żołnierzami do stacji Kraków - Płaszów.31 października 1918 wczesnym rankiem oddziały Stawarza zajęły dworzec w Płaszowie, bez jednego wystrzału rozbrajano żołnierzy austriackich z pomocą harcerzy prokocimskich, a następnie zajęto koszary w Podgórzu. W tryumfalnym pochodzie żołnierze przeszli do Rynku Głównego w Krakowie. Wydarzenia tego dnia można uznać za początek niepodległości Polski. Po podporządkowaniu się rozkazom Bolesława Roi zajęto opuszczone przez Austriaków obiekty wojskowe w Krakowie. Wszystko zatem wydarzyło się jeszcze w październiku 1918 roku. Piękna to historią, tylko czemu tak mało znana? To dobre pytanie i na nie mieszkańcy podgórza, a także rada dzielnicy 13 chcą odpowiedzieć poprzez grę terenową dla wszystkich, a zwłaszcza dla młodych ludzi, którzy winni pamiętać o tej historii naszej małej ojczyzny ,aby przekazać ja dalej, tak jak nam przekazano. Zwłaszcza, że po wielu reliktach tamtych wydarzeń, do dziś chodzimy.

Mariusz Kuś - Fundacja ANMA

źródło: mat. prasowy

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama