25 spotkań i blisko tysiąc uczestników! (zdjęcia)
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu zakończyła realizację projektu pn. „Po górach z mistrzem pióra”. Od 2 do 20 października w PiMGBP i jej filiach odbyło się 25 spotkań autorskich, w których wzięło udział ponad 990 młodych czytelników.
Projekt dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Partnerstwo dla Książki miał za zadanie promocję czytelnictwa i rozwijanie wiedzy.- Spotkania z pisarzami i książką to jeden z elementów kształtowania nawyku czytelniczego i miłości do literatury - wyjaśniają koordynatorki projektu Marta Sowa i Ewelina Włodarz. - Jeżeli dziecko zaczyna sięgać po literaturę, to nawyk ten zostaje mu na zawsze. Zaowocuje on w przyszłości mądrością, ciekawością świata, wrażliwością i sukcesem. Książka to posag, który dziecko dostaje na całe życie.
Pisarze spotkali się z czytelnikami w Olszanie, Zagorzynie, Tyliczu, Powroźniku, Rytrze, Łomnicy-Zdroju, Florynce, Bereście, Rożnowie, Starym Sączu, Barcicach, Piwnicznej-Zdroju, Frycowej, Kamionce Wielkiej, Tęgoborzy, Chomranicach, Łososinie Dolnej, Jazowsku, Brzeznej, Grybowie, Nowej Wsi, Białej Niżnej, Mystkowie, Gródku nad Dunajcem i Jasiennej.
Jednym z gości była Joanna Krzyżanek, autorka książek dla dzieci. Oprócz pisania prowadzi warsztaty literackie, ortograficzne, gramatyczne, plastyczne, teatralne i kulinarne. Proponuje najmłodszym naukę przez zabawę, zaprasza dzieci do świata liter oraz rysunków.
W kolejnych dniach z czytelnikami spotykał się Marcin Pałasz, autor książek dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych, laureat Ogólnopolskiej Nagrody im. Kornela Makuszyńskiego, autor szkolnej lektury pt. „Sposób na Elfa”.
Natomiast o regionalizmie - chlebie naszym powszednim i zwyczajach naszej Małej Ojczyzny opowiadał dr Zenon Szewczyk, regionalista, językoznawca, filolog i ekonomista.
Był też czas przeznaczony na wspólną dyskusję i pytania, na które autorzy z przyjemnością odpowiadali. Po spotkaniach ustawiała się długa kolejka po autografy i dedykacje na zakupionych książkach oraz zakładkach wykonanych przez podopiecznych Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Gniazdo - partnera projektu. Po uczcie duchowej czytelnicy otrzymali również coś dla ciała. Hitem było ciasteczko z wróżbą, które każdy uczestnik losował.
Spotkania zorganizowane zostały przy wsparciu i współpracy bibliotekarzy z bibliotek publicznych powiatu nowosądeckiego.
opr. szel/ zdj. archiwum biblioteki
Więcej na temat
komentarze
reklama