Po sąsiedzku - w Szczyrku szykuje się wiele nowości!

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Co prawda Szczyrk nie leży w Małopolsce, ale trudno przejść obojętnie obok takich inwestycji jakie poczyniła tam spółka Tatry Mountain Resort. Dzięki nim, Szczyrk wraca z impetem na narciarską mapę Polski.

Słowacka spółka TMR a.s., właściciel stacji na Słowacji i w Czechach kupiła ośrodek w Szczyrku w marcu 2014 roku. Po dwóch latach przygotowań administracyjnych na ten sezon nakładem ponad 30 milionów euro zbudowano 3 nowe koleje linowe, nową niebieską trasę zjazdową dla rodzin z dziećmi, a także rozszerzono i usprawniono system sztucznego zaśnieżania.

Oficjalne otwarcie ośrodka w Szczyrku po pierwszym etapie modernizacji zaplanowano na 16 grudnia.

„Po raz pierwszy w historii naszej firmy ma miejsce sytuacja, kiedy w jednym ośrodku budujemy jednocześnie aż 3 koleje linowe, nową trasę zjazdową i zbiornik do naśnieżania. Nasze doświadczenie z Tatr wykorzystaliśmy także przy rozwoju ośrodka w czeskim Szpindlerowym Młynie, a teraz również w Polsce. Trwające prawie dwa lata przygotowania administracyjne do nowych inwestycji, oczekiwanie na wydanie pozwoleń i decyzji przez odpowiednie instytucje nareszcie stają się faktem, a sami narciarze będą mogli dostrzec olbrzymie zmiany. Wierzymy, że nowa infrastruktura i bogata oferta usług przyciągnie na narty do Szczyrku wielu miłośników białego szaleństwa. Z pewnością będą to rodziny z dziećmi, które nauczą się tutaj jeździć na nartach, a także profesjonalni narciarze, poszukujący rekreacyjnego szusowania czy treningu przed zawodami. Wierzę również, że do odnowionego Szczyrku przyjadą osoby nie będące narciarzami, które przepiękne Beskidy będą podziwiali podczas zimowych wycieczek, na przykład dzięki nowoczesnej wygodnej kolei gondolowej,“ powiedział Bohuš Hlavatý, Dyrektor Generalny i Prezes Zarządu TMR podczas konferencji prasowe poświęconej tej inwestycji w ramach odbywających się w Warszawie targów Snow Expo.W ośrodku narciarskim Szczyrk są właśnie przeprowadzane testy wytrzymałościowe nowych kolei linowych włoskiego producenta firmy Leitner. Gondole i krzesełka kolei są podczas testów obciążane workami ze żwirem o wadze 570 kilogramów. Po pomyślnych testach wytrzymałościowych odbędą się odbiory techniczne, a 16 grudnia zostanie otwarta 10–osobowa gondola i dwie 6–osobowe kanapy z przeźroczystymi żółtymi osłonami. Stacja początkowa 10-osobowej kolei gondolowej znajduje się w lokalizacji Szczyrk Gondola (591 m n.p.m.), a górna na Hali Skrzyczeńskiej (1 001 m n.p.m.). Gondole podczas jazdy pokonują przewyższenie 410 metrów, ich przepustowość wynosi 3 000 os./godz., a czas jazdy to 4 minuty i 8 sekund. Dwie kolejne nowe 6-osobowe kanapy oferują narciarzom ekskluzywne poczucie komfortowej, bezpiecznej i „podgrzewanej“ jazdy z osłonami chroniącymi przed wiatrem i niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Przepustowość 6-osobowej kanapy, która pokonuje przewyższenie 349 metrów, a jej czas jazdy to 5 minut i 23 sekund, wynosi 2 400 os./godz. Jazda rozpoczyna się w stacji dolnej na Solisku (650 m n.p.m.), a kończy się na Hali Skrzyczeńskiej (999 m n.p.m). Stacja dolna drugiej 6-osobowej kanapy znajduje się na wysokości 650 m n.p.m. na Solisku, a stacja górna na Wierch Pośredni (991 m n.p.m.). Czas jazdy wynosi 4 minuty i 37 sekundy, przepustowość 2 400 os./godz., kolej pokonuje przewyższenie 341 m.

„Oprócz kolei linowych w skład nowej infrastruktury wchodzą również nowa niebieska trasa zjazdowa o długości 1 200 metrów, odpowiednia dla rodzin z dziećmi i mniej wymagających narciarzy, zbiornik do naśnieżania o objętości 100 tys. m3, który znajduje się w centralnej części ośrodka na Hali Skrzyczeńskiej. Zbiornik dostarcza wodę do 200 lanc i znajduje się na wysokości 1 000 m n.p.m. Ośrodek zyskał również dwa nowe ratraki do przygotowania stoków narciarskich oraz budynek wielofunkcyjny, w którym znajdują się kasa, infocentrum, toalety, sklep sportowy, przechowalnia nart i wypożyczalnia sprzętu narciarskiego. Duży parking ośrodka może pomieścić aż 1 300 samochodów. Przy kolei gondolowej goście mogą bawić się w strefie apréski oraz zjeść coś smacznego w nowym Champagne barze. Narciarze mogli w przedsprzedaży w bardzo korzystnej cenie kupić całosezonowy karnet Sprytna Sezonówka, który w pakiecie rozszerzonym można wykorzystać także w słowackich ośrodkach narciarskich. Po raz pierwszy polski ośrodek w Szczyrku rozpoczął sprzedaż karnetów online i włączył się w program lojalnościowy GOPASS. Wierzę, że ta zima zapewni wszystkim gościom ośrodka niezwykłe wrażenia, zarówno dzięki atrakcyjnym eventom oraz narciarstwu na wysokim światowym poziomie, a w Szczyrku zakochają się nowe rzesze narciarzy,“ dodał Július Vinter, Dyrektor Generalny TMR na Polskę.W skład ośrodka wchodzi 23 km tras zjazdowych o różnym stopniu trudności, 15 km tras sztucznie naśnieżanych (200 lanc do sztucznego zaśnieżania) i 4 km oświetlonych tras narciarskich do jazdy wieczornej. Łączna przepustowość kolei linowych w Szczyrku wynosi prawie 12 tysięcy os./godz. Najszersze trasy zjazdowe mają od 70 do 80 metrów. Narciarze mogą jeździć na 5 trudnych czerwonych i 11 łatwych niebieskich trasach, a ci najbardziej doświadczeni na najtrudniejszej, czarnej trasie.mat. prasowe TMR, oprac. wo
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama