Niematerialne dziedzictwo Krakowa - aukcja szopek krakowskich

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na spotkanie Niematerialne dziedzictwo Krakowa oraz aukcję szopek krakowskich - 25 listopada od godz. 13:00.

Bogactwo kulturowe Krakowa to nie tylko materialne rzeczy, historyczna architektura czy obiekty przechowywane w muzealnych magazynach. Wielką wartością Krakowa jest dziedzictwo niematerialne mieszkańców miasta: przekazywane ustnie legendy (w tym także te powstające współcześnie), opowieści, tradycyjna muzyka i taniec, zwyczaje doroczne, do których zaliczany jest pochód Lajkonika i ryty Bractwa Kurkowego, ubiór lokalny, godka krakowska, folklor dziecięcy i studencki, odpusty (Emaus i Rękawka), wiedza i umiejętności związane z rzemiosłem tradycyjnym, takim jak szopkarstwo krakowskie. Muzeum miasta ma z pewnością za zadanie zajmować się też tymi niematerialnymi skarbami Krakowa, badać je, chronić, uświadamiać o ich wartości. Wszystkie te działania wymagają jednak spotkanie z żywym człowiekiem, wysłuchaniem jego opowieści, zrozumiem, co jest jego osobistym, lokalnym dziedzictwem.

Spotkajmy się 25 listopada w Celestacie, aby poznać niematerialne dziedzictwo krakowian i porozmawiać o nim w miejscu, które tak silnie związane jest z krakowskim folklorem. Tutaj znajduje się siedziba krakowskich braci kurkowych, a orszak Lajkonika przygotowuje się każdego roku do wymarszu na ulice miasta. W końcu właśnie w Celestacie 10 grudnia tego roku otwieramy pokonkursową wystawę szopek krakowskich.

W programie prezentacje zjawisk krakowskiego dziedzictwa niematerialnego takich tradycji jak: szopka krakowska, obrzędy Bractwa Kurkowego, czy pochód Lajkonika. Zapraszamy również depozytariuszy krakowskich tradycji oraz wszystkich krakowian na debatę poświęconą niematerialnemu dziedzictwu Krakowa. Będziemy starali odpowiedzieć na pytania, jak chronić tego rodzaju dziedzictwo, upowszechniać wiedzę na jego temat i uświadamiać społeczeństwo, zwłaszcza lokalne o jego wartości? Jak można skuteczniej wykorzystać tradycje krakowskie w promocji miasta?

Po debacie o godz. 16:30 rozpoczniemy aukcję szopek krakowskich.

Na sprzedaż wystawionych zostanie około 20 szopek krakowskich, które brały udział w konkursach i były nagradzane w poprzednich latach. Są one własnością szopkarzy, którzy pragną, żeby ich prace były postrzegane podobnie, jak inne dzieła na rynku sztuki i znajdowały swoich nabywców.

Na aukcji będzie można zakupić zarówno szopki małe jak i duże. Wszystkie bajecznie kolorowe, wiele z nich zmechanizowanych i oświetlonych.

Szopkarstwo krakowskie zostało wpisane na krajową Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.
Aukcję poprowadzi Łukasz Wojtusik, dziennikarz Radia TOK FM i Radia Złote Przeboje. W tym roku 10% przychodu od każdej sprzedanej szopki przekazanych zostanie na rzecz partnera akcji - Polskiej Misji Medycznej.

25 listopada 2017, od godz. 13:00
Celestat, ul. Lubicz 16
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama