Wizyta dyrektorów rumuńskich szkół na Sądecczyźnie (zdjęcia)
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
Dzisiaj na Sądecczyźnie rozpoczyna się kilkudniowa rewizyta dyrektorów szkół z Okręgu Salăj w Rumunii. W godzinach porannych spotkali się ze starostą nowosądeckim Markiem Pławiakiem, wicestarostą Antonim Koszykiem i członkiem Zarządu Marianem Rybą.
- Dyrektorzy naszych szkół byli w Rumunii kilka miesięcy temu – mówi starosta Marek Pławiak. – Zapoznali się z tamtejszym procesem edukacji i nawiązali kontakty z poszczególnymi szkołami. Aby zacząć współpracę, goście z Salăj zapoznają się teraz naszym systemem nauczania i powiązaniem z rynkiem pracy. Później jest możliwa wymiana uczniów i wspólne projekty.Podczas pobytu w Rumunii dyrektorzy szkół powiatowych omawiali m.in.: funkcjonowanie i finansowanie szkół w Rumunii i w Polsce, zwiedzili Szkołę Zawodową Alesandru Papiu Ilarian w Zalau, Średnią Szkołę Zawodową Octavian Goga w Jibou. Spotkanie odbyło się także w Średniej Szkole Zawodowej Cserey Goga Crasna i w Campusie w Sîg.
Obecnie, dyrektorzy rumuńskich szkół odwiedzą m.in.: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych i Powiatowy Zakład Aktywności Zawodowej w Nawojowej, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu, Internat Międzyszkolny w Starym Sączu, Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Starym Sączu, a także Zespół Szkół Zawodowych w Grybowie, plac budowy Liceum Ogólnokształcącego w Grybowie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Krynicy Zdroju.
Umowa o współpracy z rumuńskim Salăj została podpisana 5 października 2007 r. W skład delegacji wchodzą: DANIEL MUREȘAN - dyrektor Technikum ”Octavian Goga” w Jibou, IOAN LUNG - dyrektor Technikum “Alesandru Papiu Ilarian” w Zalău, ISTVAN ANDERLIK - dyrektor Technikum ”Cserey Goga” Crasna, FLORIN ȚÎRLEA - zastępca dyrektora Technikum nr 1 w Sîg, LORENA CERNUCAN – przedstawiciel Rady Okręgu Salaj, ALINA SALAJAN - Rada Okręgu Salaj - doradca ds. stosunków międzynarodowych, współpracy i spraw europejskich i kierowca CORNEL DOSA.
Okręg Salăj znajduje się w północno-zachodniej części Rumunii (Siedmiogród), ze stolicą w mieście Zalău – nowoczesnym centrum przemysłowym. Trzy inne miasteczka to Simleu Silvaniei, Jibou i Cehu Silvanie. Powierzchnia okręgu: 3 864,4 km². Liczba ludności: 250 tys. mieszkańców. Główne atrakcje turystyczne: Porolissum - jedno z największych i najlepiej zachowanych archeologicznych miejsc w Rumunii, drewniane kościoły w Fildu de Sus, Sinmihaiu Almasului, Baica, Racis, klasztory w Strimba, Balan, Bic, Rus – łącznie, dziedzictwo kultury w tym zakresie obejmuje 70 drewnianych kościołów z XV-XVIII w., zamki w Jibou: Wesselenyi, w Simleu Silvaniei: Bathory), źródła termalne Boghis, Bizusa, łowiska pstrągów (Tusa), muzea w Zalau, Simleu Silvaniei, Bocsa, Bobota, ogród botaniczny Jibou; Wesoły Cmentarz w miejscowości Săpânţa - jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Rumunii, wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. O wyjątkowości cmentarza w skali Europy stanowią unikalne kolorowe, drewniane nagrobki, na których wyrzeźbione są scenki z życia pochowanych tam mieszkańców wioski, często opatrzone dowcipnymi wierszykami mówiącymi o zmarłych lub przyczynach, z powodu których rozstali się z życiem.
olsz/ zdj. Maria Olszowska
źródło: Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu
Więcej na temat
komentarze
reklama