Ciekawe miejsca: krakowski „most zakochanych” (zdjęcia)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Most, który połączył brzegi Wisły w Krakowie, Kazimierz z Podgórzem – kładka Ojca Bernatka, zbudowana w miejsce dawnego Mostu Podgórskiego, stała się magicznym miejscem, odwiedzanym przez pary zakochanych. Kładka zyskała miano „mostu miłości”, gdyż wzorem zachodnioeuropejskich odpowiedników wieszane są na niej kłódki z inicjałami bądź imionami par.

Zakochani wrzucają klucze do Wisły – co ma być „żelaznym” symbolem ich miłości.

Przypuszcza się, że pierwszym mostem miłości był Ponte Milvio w Rzymie, który znany jest z książki Federcia Mocci „Pragnę Cię”. Para bohaterów przypięła tam pierwszą symboliczną kłódkę na znak swojego uczucia. Klucz wrzucili do Tybru. W ślad za nimi poszli turyści i mieszkańcy. Pierwotnie zawieszali kłódki na latarniach, które zaczęły się wyginać, a nawet łamać pod ich ciężarem. Służby miejskie zostały poniekąd zmuszone do usuwania tych uciążliwych „dowodów miłości”.

Mostów o takim charakterze jest na całym świecie mnóstwo. Najbardziej znane znajdują się we Florencji - Most Ponte Vecchio nad rzeką Arno, w Rzymie - Most Mulwijski oraz w Paryżu – słynny Pont des Arts.

Zwyczaj ten przyjął się także w naszym kraju i dołączył do oryginalnych pomysłów wyrażenia uczuć. W Polsce swój „most zakochanych” ma Wrocław – Most Tumski, Bydgoszcz – Most Teatralny, Warszawa – Most Poniatowskiego oraz Kraków, Poznań, Olsztyn, Legnica. Wciąż powstają nowe miejsca tego typu.

Będąc w Wilnie, Kijowie, Wenecji, Brukseli bądź Moskwie również można zobaczyć takie mosty.

ab/

zdj: Anna Bachulska
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama