W Zakopanem uruchomiona zostanie kompleksowa kardiologia

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Najnowocześniej wyposażone sale i dwadzieścia łóżek dla chorych – już w najbliższy poniedziałek zakopiański Szpital Powiatowy im dr. Tytusa Chałubińskiego oficjalnie powiększy się o nowy oddział. Dzięki inwestycji kompleksowej opiece zostaną poddani pacjenci po przebytych incydentach kardiologicznych.

Dziś odbędzie się uroczysta inauguracja nowego oddziału rehabilitacji kardiologicznej, podczas której po raz pierwszy zobaczymy nowoczesne sale przeznaczone dla pacjentów cierpiących na choroby serca i naczyń. O godz. 14:00 w nowo wybudowanym oddziale inwestycja zostanie oficjalnie oddana przez dyrekcję szpitala w osobie mgr Reginy Tokarz, ordynatorów wszystkich jego oddziałów i pozostałych pracowników placówki przy obecności przedstawicieli władz samorządowych, w tym Starosty Tatrzańskiego Piotra Bąka oraz Burmistrza Miasta Zakopanego Leszka Dorulę, .

Choć oddział rehabilitacji kardiologicznej funkcjonuje w Zakopanem już od 2006 r., nowa inwestycja zapewni chorym dogodne i nowoczesne miejsce, w którym dzięki kompleksowej opiece będą mogli jeszcze skuteczniej powrócić do zdrowia. Na pacjentów czekają w pełni wyposażone dwu- i trzyosobowe sale z węzłem sanitarnym, a także miejsca przeznaczone szkoleniom edukacyjnym z zakresu dietetyki czy leczenia chorób współtowarzyszących. Oprócz tego na terenie kompleksu znajdzie się również ośrodek rehabilitacji dziennej, z którego skorzystają chorzy zakwalifikowani do rehabilitacji w tym trybie bądź pacjenci, którzy kontynuują rehabilitację po uprzednim pobycie w warunkach stacjonarnych. W jednostce rehabilitowanych będzie aż pięciu pacjentów dziennie, którzy na miejscu pojawią się aż dwadzieścia cztery razy w ciągu dziewięćdziesięciu dni.

- W strukturach naszego szpitala mamy już oddział kardiologii łącznie z oddziałem intensywnego nadzoru kardiologicznego z pracownią hemodynamiki oraz pracownią elektrokardiologii. Rehabilitacja kardiologiczna stanowi więc naturalną kontynuację leczenia pacjenta, w ramach której będziemy również kompleksowo edukować chorych, a poprzez konsultacje ze specjalistami takimi jak dietetycy i diabetolodzy, wspólnie opracujemy najbardziej efektywny i indywidualny program uwzględniający rodzaj diety czy dalszego leczenia farmakologicznego. Zapewniamy również opiekę psychologiczną – mówi dr n. med. Małgorzata Czaplińska, Z-ca Dyrektora ds. Lecznictwa.

Placówka medyczna już teraz współpracuje z najlepszymi instytucjami w kraju. W ramach Pracowni Hemodynamiki, gdzie wykonywane są zabiegi angioplastyki naczyń wieńcowych i zabiegi elektrofizjologiczne, Szpital Powiatowy im. dr. Tytusa Chałubińskiego współpracuje z Centrum Medycznym Arte Med oraz Instytutem Kardiologii Collegium Medicum UJ w Krakowie. Dzięki temu może realizować pełne spektrum zabiegów kardiologii inwazyjnej i elektrokardiologii, wykonując 500 zabiegów na tętnicach wieńcowych, z czego ponad 300 w ostrych zespołach wieńcowych. W ramach kooperacji swojego wsparcia merytorycznego udzielają zaś wybitni profesorowie – kardiolog interwencyjny, prof. dr med. Dariusz Dudek z Instytutu Kardiologii CM UJ oraz kardiochirurg, prof. dr med. Jerzy Sadowski z Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.

- To pierwsza kompleksowa kardiologia w regionie podhalańskim i Tatr. Dodanie rehabilitacji dziennej pozwala na zorganizowanie kompleksowej opieki nad pacjentami po incydentach sercowo-naczyniowych, dla których jest ona kluczowym elementem prewencji wtórnej. Kompleksowa opieka to ogromne osiągnięcie polskiej kardiologii zgodne ze strategią Ministerstwa Zdrowia - podkreśla prof. Dariusz Dudek, Przewodniczący Rady Instytutu Kardiologii Collegium Medicum UJ.

Nowo wybudowany oddział dedykowany jest wszystkim chorym z powiatu tatrzańskiego, którego populacja wynosi aż 68 tys. mieszkańców. W zeszłym roku na oddziale kardiologicznym hospitalizację przeszło aż 1640 osób, rehabilitacja kardiologiczna pomoże więc zapewnić im pomyślny przebieg całościowego leczenia w sposób o wiele bardziej wszechstronny. Realizacja przyszłościowej inwestycji kosztowała 3 000 000 złotych.

opr.s/

źródło: mat. prasowy

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama