Podhale już oficjalnie z kompleksową kardiologią (zdjęcia)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Symbolicznym przecięciem wstęgi otwarto nowo wybudowany pawilon rehabilitacji dziennej i stacjonarnej w Szpitalu Powiatowym im. dr. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Dziś placówka medyczna już oficjalnie powiększyła się o nowy oddział, w którym do zdrowia będą dochodzić pacjenci po przebytych incydentach kardiologicznych.

Nowoczesny, w pełni dostosowany do potrzeb chorych budynek, a w nim dwadzieścia łóżek dla pacjentów - dzięki przyszłościowej inwestycji opiewającej na koszt 3 milionów złotych, Zakopane stanie się pierwszą, tak kompleksową jednostką w całym regionie Podhala. W nowo wybudowanym obiekcie znalazły się dwu- i trzyosobowe sale z węzłem sanitarnym, a także ośrodek rehabilitacji dziennej, dedykowany kwalifikowanym do leczenia w tym trybie oraz kontynuującym rehabilitację po uprzednim pobycie stacjonarnie. Przyjęci pacjenci zostaną przeszkoleni m.in. z zakresu dietetyki czy niezbędnej im farmakologii, a nad ich efektywną kuracją pieczę będą sprawowali nie tylko kardiolodzy, ale również dietetycy, diabetolodzy i psychologowie.

- Od razu po otwarciu pracowni hemodynamiki w oddziale kardiologii w sierpniu 2007 r. zaczęliśmy myśleć o kontynuacji działań, aby pacjent po leczeniu interwencyjnym nie został sam i nauczył się żyć na nowo ze swoją chorobą. Choć następnie udało nam się wygrać konkurs z ramienia NFZ i wkrótce otworzyliśmy oddział rehabilitacji kardiologicznej w na nowo zaaranżowanym miejscu szpitala, nigdy nie porzuciliśmy marzeń o profesjonalnym ośrodku. Dziś możemy więc świętować kolejny już radosny dzień w naszej historii - mówi dyrektor placówki, mgr Regina Tokarz.

W Szpitalu Powiatowym im. dr. Tytusa Chałubińskiego rehabilitacja kardiologiczna istnieje już od 2013 r., zrealizowana inwestycja pozwoli jednak leczyć pacjentów w sposób jeszcze bardziej efektywny niż dotychczas. Zdaniem prof. dr. med. Dariusza Dudka, Przewodniczącego Rady Instytutu Kardiologii Collegium Medicum UJ, to właśnie komplementarna wobec zabiegów rehabilitacja jest kluczowa dla skutecznej prewencji wtórnej. W placówce medycznej znajduje się również oddział kardiologiczny wraz z oddziałem intensywnego nadzoru kardiologicznego oraz pracownią hemodynamiki i elektrokardiologii. Dzięki temu jednostka jest w stanie przeprowadzić chorych przez cały proces leczenia, oferując im szeroki wachlarz usług. W ramach współpracy z Centrum Medycznym Arte-Med oraz Instytutem Kardiologii Collegium Medicum UJ szpital realizuje nawet 500 zabiegów na tętnicach wieńcowych, w tym ponad 300 w ostrych zespołach wieńcowych rocznie. Jak wyjaśniał ordynator dr. med. Marek Szpot, wysoki poziom usług świadczonych przez zakopiańską jednostkę powoduje, że w szpitalu leczeni są nie tylko miejscowi pacjenci po przebytych kardiologicznych zabiegach inwazyjnych, ale również chorzy z Krakowa, Zabrza, Ochojca, Rzeszowa, a także ościennych placówek.

Szpital Powiatowy im. dr. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem to wieloprofilowa placówka z silnym ośrodkiem kardiologicznym, a w mojej ocenie utrzymująca również wzorcową współpracę z Instytutem Kardiologii oraz Szpitalem Specjalistycznym im. Jana Pawła II, a także Szpitalem Uniwersyteckim w Krakowie. Dzięki temu swoich konsultacji udzielają tam najwybitniejsi specjaliści, tacy jak kardiolog interwencyjny, prof. dr med. Dariusz Dudek i kardiochirurg, prof. dr med. Jerzy Sadowski. Dzisiejszy dzień stanowi więc doskonałą okazję do świętowania, nowa inwestycja jest bowiem tym, do czego dąży współczesna kardiologia - będziemy w stanie zapewnić odpowiednią prewencję, leczenie w trybie ambulatoryjnym, leczenie szpitalne z wykorzystaniem pracowni hemodynamiki i elektrokardiologii, a następnie efektywną rehabilitację - dodaje Roman Wojdyła, Prezes Arte-Med. Sp. z o.o. z grupy Carint Holding.

Jak podkreśla dr n. med. Małgorzata Czaplińska, z-ca dyrektora ds. Lecznictwa, zrealizowana inwestycja zapewni nie tylko przyjęcie większej liczby pacjentów, ale również zdecydowaną poprawę warunków lokalowych. Ponadto w nowoczesnym ośrodku rehabilitacji dziennej jednocześnie rehabilitowanych będzie aż pięciu chorych dziennie, którzy w ciągu trzech miesięcy skorzystają z usług placówki aż dwadzieścia cztery razy. Tak globalna opieka medyczna stanowi szansę dla 68 tys. mieszkańców powiatu tatrzańskiego, czyniąc z placówki najbardziej kompleksową jednostkę w regionie. Zdaniem prof. dr. med. Stanisława Bartusia, Prezesa Elekta Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, zakopiański szpital stanowi wzorzec nie tylko dla regionalnych jednostek, ale także krajowych. W Polsce bowiem niewiele jest placówek, które w jednym miejscu realizują aż cztery elementy leczenia.

opr. s/ zdj. Piotr Korczak

źródło: mat. prasowy

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama