Jubileuszowy Konkurs Szopki Krakowskiej oraz pokonkursowa wystawa

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza wszystkich do udziału w tegorocznym 75. Jubileuszowym Konkursie Szopki Krakowskiej.

7 grudnia od godz. 10:00 czekamy na Ciebie na krakowskim Rynku Głównym, przy pomniku Adama Mickiewicza, gdzie uczestnicy konkursu będą prezentować swoje dzieła. Wraz z dźwiękami hejnału z Wieży Mariackiej, rozlegającego się w południe z wieży Kościoła Mariackiego, szopkarze barwnym korowodem przejdą wokół Rynku Głównego. Następnie szopki zostaną przewiezione do oddziału Celestat (ul. Lubicz 16) , gdzie będzie obradować Jury Konkursu, pod przewodnictwem dyrektora Muzeum Michała Niezabitowskiego, a w jego skład wchodzą: etnografowie, historycy sztuki, artyści plastycy, pracownicy Muzeum Historycznego oraz Muzeum Etnograficznego.
Ogłoszenie wyników nastąpi w niedzielę 10 grudnia o godz. 14.00 w sali audytoryjnej Kupferhaus w Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35). Tego samego dnia o godz. 16:00 zapraszamy do Celestatu na otwarcie pokonkursowej wystawy szopek, podczas którego uroczyście zaświecimy szopkę w Ogrodzie Strzeleckim jako Szopkarze w hołdzie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II.
Wszystkie zgłoszone szopki są tradycyjnie prezentowane na wystawie, wyjątkowo w oddziale Celestat (u. Lubicz 16), którą będzie można zwiedzać w dniach 11.12.2017 – 25.02.2018.

Fenomen szopki krakowskiej zrodził się W Krakowie – mieście z bogatą tradycją, pełnym zabytków. Nigdzie indziej na świecie nie powstają tak niezwykłe budowle upamiętniające narodzenie Chrystusa. Szopka krakowska jest zjawiskiem wyjątkowym w skali światowej. Forma jej ukształtowała się w XIX-wiecznym Krakowie, w środowisku murarzy i robotników budowlanych, poszukujących zarobków w okresie jesienno-zimowym. Budowanie przenośnego teatrzyku lalkowego, ze Świętą Rodziną na pierwszym piętrze, w formie wieżowego budyneczku z elementami przypominającymi architekturę starego Krakowa, było bardzo popularne aż do I wojny światowej. Następnie zwyczaj nieco popadł w zapomnienie, aż do roku 1937, kiedy to miłośnicy tradycji krakowskich zorganizowali
I Konkurs Szopek Krakowskich. Od tego czasu, z krótką przerwą w czasie okupacji, ta piękna tradycja przetrwała do dzisiaj i wspaniale się rozwija. A Muzeum Historyczne Miasta Krakowa od lat organizuje i kultywuje ta tradycję.

źródło: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama