Bezpieczny Stok - na początek Kotelnica w Białce Tatrzańskiej

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Rozpoczęła się XIII akcja „Bezpieczny Stok” przygotowywana przez stowarzyszenie Polskich Stacji Narciarstwa i Turystyki.

Akcja dedykowana jest najmłodszym użytkownikom stoków narciarskich – dzieciom i młodzieży szkolnej. W jej ramach przeprowadzone zostały już prelekcje w szkołach w województwie łódzkim oraz w Zielonej Górze.

Kolejnym etapem są wydarzenia na stokach - pierwsze miało miejsce w piątek na Kotelnicy w Białce Tatrzańskiej, a kolejne, jeszcze w tym roku odbędą się w Stajkowej w Krościenku, w Henryk Ski w Krynicy i na stacji Kamianna-Laskowa Ski. Druga część przewidziana jest na okres feryjny, od stycznia do marca 2018 roku.Z uwagi na intensywne oblężenie stoków w tym czasie zostanie przeprowadzonych aż 15 akcji z udziałem ratowników GOPR i TOPR.

Młodzi fani sportów zimowych dowiedzą się, jak odpowiednio przygotować się do jazdy przed sezonem.
- Bardzo ważne jest, by przed wyruszeniem na stok, sprawdzić stan naszego sprzętu – mówi Sylwia Groszek, rzecznik prasowy PSNiT. – Chcemy uświadomić dzieciom i młodzieży, że o swoje bezpieczeństwo można zadbać jeszcze przed założeniem na nogi nart czy deski snowboardowej. Najpierw sprawdźmy, czy nie wymagają one serwisowania i czy posiadamy cały niezbędny ekwipunek, a przede wszystkim kask. Będziemy nieraz podkreślać, że jest to kluczowy element naszej ochrony i niezmiernie ważne jest jego odpowiednie dopasowanie.

Podczas akcji „Bezpieczny stok” organizatorzy zwracają też uwagę na narciarską etykietę. Zachowując się odpowiednio na stoku jesteśmy w stanie wyeliminować wiele potencjalnych zagrożeń i sprawić, by sezon był dla nas bezpieczną zabawą.

- To przede wszystkim zachowanie zgodne z normami FIS – Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Ich znajomość usprawnia poruszanie się po stokach i zwiększa bezpieczeństwo osób z nich korzystających. Naczelną zasadą jest, by zawsze dostosowywać prędkość do swoich umiejętności i warunków na stoku oraz stosować się do rozmieszczonych oznakowań tras i oznaczeń przy nich. O tym muszą pamiętać wszyscy użytkownicy tras, nie tylko młodsza część, dlatego, choć przekaz kierujemy głównie do dzieci i młodzieży, chcemy trafić także do ich rodziców i pozostałych narciarzy i snowboardzistów.

Akcję wspierają Ministerstwo Sportu i Turystyki, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, TOPR, GOPR oraz Policja.

Szczegółowy harmonogram lekcji oraz akcji na stokach znajduje się na stronie organizatora www.bezpiecznienastokach.pl oraz na fanpage’u Bezpiecznie na stoku (facebook.com/bezpiecznystok).

Terminy i miejsca akcji w grudniu 2017 roku:

22 XII Kotelnica Białczańska
26 XII Stajkowa w Krościenku
30 XII Henryk SKI
31 XII Kamianna – Beskid Niski k. Krynicy Zdrojuoprac. wo/ mat. prasowy PSNiT
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama