Obidowa Głuszec Półmaraton 21km i 10km z Głuszcem - zapowiedź

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

W październiku w Obidowej odbyła się pierwsza edycja biegu górskiego na dystansie 21 km: Głuszec Półmaraton Górski. Zawody, mimo kameralnego charakteru, miały swój niepowtarzalny charakter. Profesjonalna organizacja sprawiła, że zawodnicy biorący udział w zmaganiach zadeklarowali chęć udziału w kolejnych imprezach w Obidowej. Dlatego zdecydowano się nie tylko zorganizować drugą edycję jesienią, ale też umożliwić start w warunkach zimowych.

Gorce zimą to absolutnie piękne rejony, idealne do uprawiania sportu i bliskiego kontaktu z naturą. Trasa biegu głównego, na której będą rywalizować zawodnicy została zaprojektowana w taki sposób, aby odkryć możliwie jak najwięcej walorów przyrodniczych i widokowych. Pokonując pętlę: Obidowa - Stare Wierchy - Rozdziele - Kałużna - Dolina Lepietnicy - Obidowa, wszyscy uczestnicy będą mieli okazję poznać piękno samej Obidowej, jak i terenów w bezpośrednim sąsiedztwie. Dodatkowo została przygotowana trasa krótsza, dziesięciokilometrowa, z myślą o wszystkich tych, którzy cenią tempo lub nie czują się na siłach, aby podjąć zmagania na dłuższym dystansie.
Głuszec, będący bohaterem zawodów, jest też niewątpliwym skarbem terenów wokół Turbacza. To właśnie tu występuje najliczniej w skali całego kraju. Dlatego też tak silna współpraca z Gorczańskim Parkiem Narodowym i Lasami Państwowymi. Pracownicy związaniu z tymi instytucjami pozwolą poznać wszystkim uczestnikom biegu głuszca bliżej. Opowiedzą o zwyczajach, naturze i ... biegowych zwyczajach tego ptaka.

Głuszec Półmaraton i bieg 10km z Głuszcem mogą być zrealizowane przy ogromnym zaangażowaniu Gminy Nowy Targ, która bardzo duży nacisk kładzie na rozwój turystyki i sportu, jak również wspiera wszelkie działania promujące samą Gminę i Obidową. Przy współpracy z firmami Forza Sport, Strefy Tlenu i Happy Monday, organizatorzy: Zofia Faron i Marcin Niewiarowski mogą sprostać wymaganiom uczestników. Swoje partnerstwo w organizacji wydarzenia zapewnili również Powiat Nowotarski, Sojkaewent i wspomniane już powyżej Lasy Państwowe i Gorczański Park Narodowy.



Piotr Biernawski, ambasador Głuszec Półmaratonu, utytułowany biegacz (m.in zwycięzca Biegu Rzeźnika w parze z Piorem Huziorem), zawodnik znający doskonale trasę biegu, zachęca do udziału w Głuszcu zwracając uwagę na kilka elementów: widoki, klimat, szybkość. Na malownicze pejzaże szczególnie musicie zwrócić uwagę w okolicach schroniska na Starych Wierchach skąd doskonale widać Tatry, Babią Górę i pasmo Baskidu Niskiego. Bardzo klimatyczny jest fragment przez Solnisko i Spalone, zdaniem Piotra “magiczny we mgle”. Zbieg stokówką do Doliny Lepietnicy to gratka dla tych, którzy lubią prędkość - to prawie 2 kilometry naprawdę szybkiego bieganie. Piotr ma to szczęście, że okolice Obidowej to jego tereny treningowe: biegowe, rowerowe, skiturowe i biegówkowe rzecz jasna. Dla Was udział w zawodach to doskonała okazja to poznania walorów i piękna tych miejsc.

Obidowa jedna z najwyżej położonych wsi w Polsce. Leży w zachodnich Gorcach, w głęboko wciętych dolinach potoku Lepietnica i jego dopływu Obidowca. Obszar wsi wznosi się 720-1310 m n.p.m., a zabudowa sięga do 850 m n.p.m. Dużą powierzchnię zajmują lasy, stanowiące pozostałości Puszczy Karpackiej. Obidowa powstała jako osada pasterska w XVII w. przy starym trakcie z Krakowa na Podhale i Spisz. Malownicze położenie Obidowej i specyficzny mikroklimat, stwarza dogodne warunki do rozwoju turystyki pieszej, narciarskiej i biegowej. Wytyczona ścieżka "Śladami Olimpijczyków" zobowiązuje!

Oficjalna strona zawodów / regulamin / zapisy: www.gluszecpolmaraton.pl

opr.s/
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama