Rozbiorą kolejkę na Kasprowy Wierch? TPN daje czas do końca stycznia!

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Zaostrza się spór między Tatrzańskim Parkiem Narodowym, a Polskimi Kolejami Linowymi w Zakopanem i jej właścicielem Mid Europa Partners.

Jak podaje "Gazeta Wyborcza", to kolejna odsłona sporu o kolejkę na Kasprowy Wierch, którą zarządzają Polskie Koleje Linowe w imieniu firmy Mid Europa Partners z siedzibą w Luksemburgu. Tatrzański park zażądał od PKL-u zaprzestania użytkowania kolejki i jej demontażu.

- Wysłaliśmy pismo do władz PKL o zaniechanie korzystania z kolejki linowej na naszym terenie ze względu na to, że nie ma żadnej podpisanej umowy na korzystanie z terenu między stacją dolną, a górną granicą lasu. Ten teren, z wyłączeniem gruntów bezpośrednio pod podporami, stanowi własność skarbu państwa w wieczystym użytkowaniu TPN – powiedział dyrektor TPN Szymon Ziobrowski w rozmowie z Onet.pl.

"Żądanie Dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego, aby Polskie Koleje Linowe zaniechały przewozów koleją linową na Kasprowy Wierch i do końca stycznia ją zdemontowały, w najłagodniejszy sposób można określić jako absurd. Pierwszy raz w ponad 80-letniej historii kolei pojawiło się tak poważne zagrożenie dla jej funkcjonowania i żądanie jej rozbiórki" - czytamy w odpowiedzi przekazanej przez Polskie Koleje Linowe.

PKL zapewniają, że "spółka może potwierdzić tytuł prawny do korzystania z pasa pod koleją, a stanowisko TPN uważamy za bezpodstawne. Jesteśmy gotowi na sądową mediację".

"PKL nie zamierza spełnić absurdalnych żądań Dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego i prosi sprawujące nadzór nad TPN Ministerstwo Środowiska o uważne przyjrzenie się działaniom tej instytucji i motywom, które nią kierują.
Pomysł, aby w środku sezonu zimowego zablokować przewozy na Kasprowy Wierch nie leży z pewnością w interesie ani Polaków – narciarzy i turystów odwiedzających Zakopane ani w interesie samego Zakopanego i innych gmin tatrzańskich" - dodają przedstawiciele spółki.

oprac. r/ Gazeta Wyborcza, Onet.pl
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama