"W ogrodach cywilizacji i nie tylko" - wystawa prac Ireneusza Września
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
Zapraszamy na wernisaż wystawy prac Ireneusza Września, który odbędzie się 2 lutego br. o godz. 17.30 w Galerii Sztuki SOKÓŁ. Wystawa potrwa do 18 lutego 2018 roku. Wstęp wolny.
Ireneusz Wrzesień, urodzony 31 stycznia 1942 roku w Wielkiej Wsi koło Książa Wielkiego w powiecie miechowskim. Szkołę podstawową i liceum ukończył w Książu Wielkim.W okresie młodzieńczym poznał wybitnego artystę z rodzinnych okolic, Stefana Żechowskiego, który stał się pierwszym recenzentem jego prac. Spotkanie ze znanym twórcą wpłynęło na charakter pierwszych prób artystycznych Ireneusza Września i pogłębiło jego zainteresowania sztuką. Studia historyczne ukończył w Krakowie. W 1963 roku podjął pracę pedagogiczną w Zakopanem, a następnie w Białym Dunajcu jako kierownik szkoły. Stąd też pochodzi jego żona, Józefa z Galiców. Od 1970 r. Ireneusz Wrzesień uczestniczy w życiu kulturalnym regionu.
W latach 70. jako inspektor szkolny w Nowym Targu oraz wicekurator oświaty i wychowania w Nowym Sączu przyczynił się znacznie do rozwoju młodzieżowego ruchu regionalnego na terenie byłego województwa nowosądeckiego. Pełnił ponadto funkcję Dyrektora Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego i członka sejmowej komisji kultury. W latach 80. jako współzałożyciel i późniejszy prezes Stowarzyszenia Twórców "Sztuka Podhalańska" był inicjatorem i organizatorem wymiany kulturalnej środowiska plastyków Zakopanego i Nowego Sącza ze środowiskami we Francji, Niemczech, Hiszpanii i Słowacji. Wtedy też związał się przyjaźnią z wybitnymi twórcami mieszkającymi na Podhalu - Tadeuszem Brzozowskim, Władysławem Hasiorem i Stanisławem Kuskowskim. Od 1982 r. pełnił funkcję dyrektora zakopiańskiego Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara, a w latach 1990-2008 - funkcję zastępcy dyrektora w Zespole Szkół Plastycznych w Zakopanem. W tym okresie przyczynił się znacznie do rozbudowy i modernizacji placówki, będąc jednocześnie organizatorem szerokiej wymiany kulturalnej młodzieży szkoły z rówieśnikami z Francji, Hiszpanii, Niemiec i Finlandii. Pracując w zakopiańskiej szkole artystycznej, przez ponad 25 lat - wspólnie z profesorami i młodzieżą - koordynował organizację projektu "Żłóbek zakopiański pomostem łączącym narody", którego efektem były dziesiątki rzeźb obrazujących szopkę betlejemską, wystawianych głównie na dworcach w wielkich miastach wielu krajów europejskich.
Malarstwo uprawia od ponad 45 lat, miał 48 wystaw indywidualnych, uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych. Od 1982 r. jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Swoje prace prezentował między innymi na Słowacji, Ukrainie, w Rosji, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Bułgarii, Norwegii i Finlandii. Za swoją twórczość i działalność kulturalno-oświatową wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. Otrzymał między innymi: dwukrotnie odznakę "Zasłużony działacz kultury", medal Komisji Edukacji Narodowej, Złoty Krzyż Zasługi, nagrodę indywidualną I stopnia Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce. Prace jego znajdują się w wielu muzeach oraz kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Mieszka w Białym Dunajcu.
źródło: Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu
Więcej na temat
komentarze
reklama