Dyskusja o reformie szkolnictwa wyższego
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
W Hotelu Perła Południa w Rytrze odbyło się XXVIII Plenarne Zgromadzenie Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych. Wziął w nim udział Jarosław Gowin - wiceprezes Rady Ministrów, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
W spotkaniu uczestniczył także starosta nowosądecki Marek Pławiak i zastępca prezydenta Nowego Sącza Wojciech Piech.- Samorząd powiatowy wspiera sądecką Państwową Wyższą Szkołę Zawodową – mówił starosta Marek Pławiak. – Muszę podkreślić bardzo dobrą współpracę z rektorem Mariuszem Cygnarem, który wraz ze swoimi pracownikami robi wszystko, aby uczelnia się rozwijała. Podejmuje też starania o otwieranie nowych, atrakcyjnych kierunków studiów, aby stworzyć jak najlepszą ofertę dla mieszkańców subregionu sądeckiego.
Wicepremier Jarosław Gowin rozmawiał z rektorami uczelni zawodowych o projekcie nowej ustawy dotyczącej szkolnictwa wyższego.
- Rząd przyjął projekt ustawy głęboko reformującej system szkolnictwa wyższego – mówił wicepremier Jarosław Gowin. - Wkrótce rozpoczną się prace parlamentarne, a to spotkanie jest dla mnie kolejną okazją do dialogu ze środowiskiem akademickim. Jest to dialog z bardzo ważną grupą uczelni jaka są publiczne uczelnie zawodowe. Chcę podkreślić, że mają one bardzo ważną misję – są ośrodkami kształcenia lokalnych elit na potrzeby regionalnych rynków pracy. Cieszę się, że rozwiązania, które przyjęliśmy w ustawie realizują bardzo dużą część postulatów uczelni zawodowych.
Wicepremier Jarosław Gowin podkreślił, że reforma wymaga sporych nakładów finansowych na uczelnie wyższe i zapewnił, że w przyszłorocznym budżecie te środki będą zagwarantowane. Ponadto, co roku przewidywany jest wzrost nakładów na naukę oraz podniesienie wynagrodzeń dla pracowników akademickich.
- To bardzo ważne spotkanie – mówił starosta Marek Pławiak. – Rynek pracy coraz bardziej potrzebuje fachowców kształcących się w konkretnych zawodach, odbywających praktyki u pracodawców i kończących pierwszy stopień studiów „z fachem w ręku”. Jak wynika z badań, na polskim rynku coraz częściej brakuje fachowców w różnych zawodowych dziedzinach. Dlatego właśnie działalność uczelni zawodowych jest tak ważna. Przypomnę, że Powiat Nowosądecki również w swoich szkołach ponadgimnazjalnych ma wiele kierunków, umożliwiających naukę zawodu i robienie dodatkowych, specjalistycznych kursów. Zachęcam do zapoznania się z ofertą naszych placówek i skorzystania z możliwości zapewnienia sobie dobrej pracy po ich ukończeniu.
olsz/ zdj. Maria Olszowska
źródło: Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu
Więcej na temat
komentarze
reklama