„Wolność i słowo” – wkrótce 18. Dni Tischnerowskie
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
„Wolność i słowo” to temat przewodni osiemnastej edycji Dni Tischnerowskich, które 18 kwietnia rozpoczną się w Krakowie. Ich celem jest upamiętnienie osoby i dzieł ks. Józefa Tischnera oraz podejmowanie refleksji nad zagadnieniami, które go interesowały. Program Dni obejmuje wykłady, debaty i warsztaty z udziałem filozofów, publicystów, naukowców i aktorów, którzy będą dyskutować na temat bogatej twórczości patrona tego wydarzenia.
Dni Tischnerowskie potrwają od 18 do 21 kwietnia. Tradycyjnie rozpocznie je Msza św. w kolegiacie św. Anny w intencji patrona spotkania. Po niej na Scenie im. Stanisława Wyspiańskiego w Akademii Sztuk Teatralnych odbędzie się pokaz filmów dokumentalnych o ks. Tischnerze. W ramach wydarzenia zaplanowano debatę „Wolność słowa a mowa krzywdząca” z udziałem publicystów, literaturoznawców i filozofów. Tradycyjnie też główny gość wydarzenia wygłosi odczyt w ramach cyklu Colloquia Tischneriana, zatytułowany tym razem „Wolne słowo: dziesięć zasad dla połączonego świata”. Wykład odbędzie się 19 kwietnia w Auditorium Maximum UJ (początek o godz. 17).W tym samym dniu o godz. 18 rozpocznie się debata w ramach „Jaskini filozofów”, w której – oprócz głównego gościa – wezmą udział pisarz i reporter Wojciech Jagielski i Henryk Woźniakowski. Zaplanowano też spotkanie pt. „Wolność w sztuce”, o której rozmawiać będą krytyczka sztuki Marta Tarabuła, eseista i publicysta ks. Andrzej Draguła oraz teatrolog Dariusz Kosiński. Podczas wydarzenia odbędzie się także „Czytanie Tischnera”, a esej „Kłamstwo polityczne” przeczyta Radosław Krzyżowski. Spotkanie zakończy rozmowa z publicznością, którą poprowadzą Wojciech Bonowicz i Zbigniew Stawrowski.
Nowością tegorocznej edycji będzie Otwarte Forum Filozoficzne „OFF Tischner”. Jest to zaproszenie dla wszystkich, którzy chcą kontynuować dyskusję o tym, co usłyszeli w czasie tegorocznych Dni. W spotkaniu wezmą udział filozofowie związani z Instytutem Myśli Józefa Tischnera.
„Podczas 18. Dni Tischnerowskich chcemy się przyjrzeć spotkaniu tych dwóch rzeczywistości: wolności i słowa. Chcemy skorzystać z inspiracji autorytetów, czyli patrona wydarzenia oraz z owoców badań przeprowadzonych w ostatnich latach przez prof. Timothy’ego Gartona Asha. Jesteśmy w końcu w nowej sytuacji kulturowej: gwałtownego poszerzenia możliwości komunikacyjnych” – podkreślił Wojciech Bonowicz. Jego zdaniem, pojedyncze słowo, pogląd czy zdanie wydaje się mieć większą niż kiedykolwiek moc rażenia, a z drugiej strony zdaje się ginąć w masie łatwo rozpowszechnianych słów. Dodał, że w trakcie Dni specjaliści z różnych dziedzin będą dyskutować o tym, jakie są zagrożenia, ale też pozytywy tej nowej sytuacji i jaką rolę w tym kontekście ma do odegrania sztuka.
W trakcie Dni Tischnerowskich wręczone zostaną Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera. Są one przyznawane w trzech kategoriach: pisarstwa religijnego lub filozoficznego, stanowiącego kontynuację tischnerowskiego „myślenia według wartości”; publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować „nieszczęsny dar wolności”; oraz inicjatyw duszpasterskich i społecznych, współtworzących „polski kształt dialogu”. W tym roku laureatami nagrody są: filozof Miłosz Puczydłowski, eseista i animator kultury Krzysztof Czyżewski oraz działacz społeczny Jan Jakub Wygnański.
Głównym organizatorem wydarzenia jest Wydawnictwo Znak we współpracy z Akademią Sztuk Teatralnych w Krakowie, Instytutem Myśli Józefa Tischnera, Uniwersytetem Jagiellońskim oraz Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II.
Ks. prof. Józef Tischner (1931-2000), kapłan archidiecezji krakowskiej, był uznawany za jednego z najwybitniejszych współczesnych europejskich filozofów chrześcijańskich. Był dziekanem Wydziału Filozoficznego Papieskiej Akademii Teologicznej, wykładowcą filozofii dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Był szeroko znany poza granicami kraju jako autor licznych książek, tłumaczonych na wiele języków. Był założycielem i prezesem Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu. Wśród jego osobistych przyjaciół byli m.in.: kard. Franz König, Hans Georg Gadamer, Paul Ricoeur, Leszek Kołakowski i Emmanuel Levinas. W 1999 r. otrzymał Order Orła Białego – najwyższe polskie odznaczenie.
Szczegółowy program wydarzenia znajduje się na stronie www.tischner.pl.
Tomasz Cichocki i materialy prasowe organizatorów Dni Tischnerowskich
Więcej na temat
komentarze
reklama