Kolejni małopolscy producenci w Sieci Dziedzictwa Kulinarnego
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
Gospodarstwo rolne i agroturystyczne „We młynie”, EKOMIODY Lidia Moroń-Morawska, czy Agroturystyka Malowane Wierchy – to tylko trzech z sześciu lokalnych producentów tradycyjnych przysmaków z Małopolski, którzy dołączyli do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Małopolska. Potwierdzeniem, że ich produkty charakteryzuje najwyższa jakość i smak są otrzymane certyfikaty. Tym samym sieć liczy dziś 31 członków z 387 rekomendowanymi produktami.
- Dziedzictwo kulinarne Małopolski to bez wątpienia wizytówka naszego regionu. To w dużej mierze zasługa lokalnych producentów. Dzięki ich zaangażowaniu i pasji możemy poszczycić się najwyższej jakości tradycyjnymi przysmakami, które zachwycają swoim smakiem nie tylko mieszkańców, ale również turystów odwiedzających nasze województwo. Cieszę się, że do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Małopolska dołączają kolejni producenci. To dla nich bez wątpienia nagroda i wyróżnienie, a dla nas powód do dumy – mówi wicemarszałek Wojciech Kozak.Wśród 6 producentów z 93 rekomendowanymi, lokalnymi produktami, którzy dołączyli tej wiosny do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Małopolska znaleźli się:
• Dom Gościnny Szpilkowo Anna i Artur Szpil – to położone w Nowicy, u stóp Magury Małastowskiej, funkcjonujące od 5 lat gospodarstwo agroturystyczne. Chata państwa Szpil powstała z dwóch przeniesionych, starych, drewnianych domów z Łużnej i z okolic Nowego Sącza. Turyści odwiedzający dom gościnny mogą się tu delektować prostotą, ale też wyśmienitym smakiem posiłków bazujących na sezonowych produktach. Właściciele domu uprawiają ogród warzywny, prowadzą sad owocowy, przygotowują przetwory, dżemy, konfitury, soki i syropy. Potrawy proponowane gościom są przygotowywane na bazie najwyższej jakości produktów, z uwzględnieniem tradycyjnych receptur. Część z nich tworzona jest także z dzikich roślin jadalnych, które idealnie odświeżają stare przepisy. Na liście 9 rekomendowanych przysmaków znalazły się m.in.: proziaki faszerowane ziołami i serem podpuszczkowym domowej roboty, jajecznica z krwawnikiem, sałatka kwiatowa, fuczki łemkowskie czy pierogi magurskie.
• Gospodarstwo rolne i agroturystyczne „We młynie” Elżbieta i Paweł Woźniczka – to miejsce położone na północ od Krakowa, a konkretnie w Prądniku Korzkiewskim (gmina Wielka Wieś). Jest prowadzone przez pracujące w gospodarstwie małżeństwo. Gospodarz, po dziadku i ojcu, przejął pasję związaną z pszczelarstwem. Jego pasieka liczy dziś około 25 uli, skąd pozyskuje najwyższej jakości miód. Warzywa, owoce, zioła, które serwują gościom, pochodzą z własnych upraw oraz okolicznych łąk i lasów. Gospodarstwo wyróżnia 25 rekomendowanych w sieci produktów. Wśród nich są: syrop z kwiatów bzu czarnego, powidła śliwkowe, kapusta kiszona z beczki, przecier z pomidorów, a także kilka rodzajów miodów i ziół.
• Agroturystyka Malowane Wichry Sylwia Pach – jest usytuowana we wsi Gładyszów, u stóp Magury Małastowskiej w Beskidzie Niskim. Gospodyni pochodzi z rodziny o łemkowskich korzeniach. Dlatego turystom odwiedzającym jej ośrodek proponuje potrawy bazujące na przepisach zarówno łemkowskich, jak i polskich. W kuchni wykorzystuje produkty pochodzenia lokalnego, zwłaszcza te, które tworzy sama – prowadzi pasiekę, hoduje krowy, uprawia warzywniak. Ponadto korzysta z obfitości i bogactwa lasów i łąk. W jadłospisach, które przygotowuje dla gości, zawsze uwzględnia potrawy kuchni regionalnej. Wśród 15 rekomendowanych w sieci produktów, które powstają w jej gospodarstwie warto wymienić: chleb żytni razowy, zupę ziemniaczaną „komperiankę”, keczup z cukinii, miodownik, placuszki serowe czy lemoniadę miodowo-miętową.
• Gospodarstwo Pasieczne „Kószka” Piotr Kołacz - historia pasieki sięga II połowy lat 50. ubiegłego stulecia, kiedy dziadek pana Piotra otrzymał pierwszy rój pszczeli. Pszczelarstwem trudnił się także jego ojciec, z którym razem stworzyli rodzinne gospodarstwo pasieczne, liczące obecnie 380 pszczelich rodzin. Gospodarstwo usytuowane jest we wschodniej części województwa małopolskiego w Dolinie Dunajca nad Jeziorem Rożnowskim. Część obszaru gminy Gródek nad Dunajcem, na którym rozmieszczone są pasieki całkowicie pokrywa się z terenem ciężkowicko-rożnowskiego parku krajobrazowego. Wśród 8 rekomendowanych produktów powstających w gospodarstwie oprócz miodów m.in. akacjowego, lipowego czy nawłociowego są także pyłek kwiatowy i pierzga.
• Gospodarstwo Wolica Danuta Rybska – w prowadzonym od 1993 roku gospodarstwie położonym na terenie Olszany pani Danuta kontynuuje – zapoczątkowaną przez jej dziadka, a następnie z sukcesami prowadzoną przez jej mamę – produkcję owoców. Oprócz sadu, uprawia ogród warzywny, nie używając przy tym żadnych oprysków i sztucznych nawozów. A z nich powstają rekomendowane w sieci najwyższej jakości produkty (31) m.in. dżemy (np. wiśniowy z jabłkiem, agrestowy z jabłkiem, powidła śliwkowe), konfitury (z truskawek i wiśni), czy syropy (np. z aronii, derenia, czy czerwonej porzeczki). Obecnie większość przepisów na marmolady, konfitury czy kompoty to autorskie pomysły gospodyni.
• EKOMIODY Lidia Moroń-Morawska – pasieka pani Lidii powstała z pasji i fascynacji do pszczół. Swoją przygodę z pszczelarstwem rozpoczęła w 2007 roku. Rok później rozpoczęła studia na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie, a w 2014 roku wydała Wielką Encyklopedię Pszczelarską, której jest współautorem. Od roku 2016 może posługiwać się logiem rolnictwa ekologicznego. EKOMIODY to pierwsza i jak dotąd jedyna pasieka w Małopolsce, która pozyskuje miody z ekologicznym certyfikatem. Specjalnością pasieki jest "Małopolski Miód Spadziowy" produkt wpisany na ministerialną listę produktów tradycyjnych. Oprócz niego, wśród rekomendowanych w sieci produktów są: ekologiczny miód akacjowy i wielokwiatowy oraz ekologiczny pyłek pszczeli i ekologiczny propolis.
Podczas wydarzenia trzech przedsiębiorców otrzymało także certyfikaty odnawiające członkostwo w sieci na kolejny rok:
• Gospodarstwo Ekologiczne Uprawa Ziół Artur Kisiel
• F.P.H.U. OIKOS Marcin Wójcik
• Gospodarstwo Ekologiczne „Pszczółki” Agnieszka Król
Przypomnijmy, że Sieć Dziedzictwa Kulinarnego Małopolska ma na celu przede wszystkim promocję żywności naturalnej (tradycyjnej, lokalnej, regionalnej, ekologicznej). Od lipca 2014 roku Małopolska jest częścią Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego (ESRDzK), która istnieje od 1995 r. Skupia producentów, przetwórców, restauratorów, sprzedawców z poszczególnych regionów Europy, ma też na celu zachowanie i rozwój tradycji kulinarnych, charakterystycznych dla regionów. Regionalne Dziedzictwo Kulinarne można traktować jako specyficzny „znak jakości” dla żywności lokalnej, ekologicznej, naturalnej, tradycyjnej i regionalnej.
opr.s/
źródło: UMWM
Więcej na temat
komentarze
reklama