Bobrowisko w Starym Sączu już otwarte (zdjęcia)
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
Kilkusetmetrowa ścieżka przyrodnicza, wieże do „podglądania” zwierząt, nowe gniazda dla łabędzi – tak w skrócie opisać można najnowszą atrakcję Starego Sącza – enklawę przyrodniczą Bobrowisko. Zlokalizowany na stawach w widłach Dunajca i Popradu obszar dawniej był terenem żwirowni. Inwestycję zrealizowano dzięki wsparciu z regionalnego programu operacyjnego.
Projektantem enklawy jest Wojciech Świątek z limanowskiej pracowni 55 Architekci, a wykonawcą firma BDM Budownictwo Drogi Mosty. W oficjalnym otwarciu enklawy wziął udział Leszek Zegzda z zarządu województwa oraz radny województwa Stanisław Pasoń.- Starosądeckie „Stawy” zaczynają urastać do rangi miejsca szczególnego na mapie naszego regionu. Powstała kolejna, niezwykle udana i ciekawa inwestycja, przyciągająca ludzi w to miejsce. Wraz z kolejnym, tym razem już prywatnym, przedsięwzięciem będzie tworzyć kompleks niezwykle atrakcyjny dla całej Sądecczyzny. Bobrowisko to znakomita propozycja dla osób, które chcą pobyć z przyrodą dosłownie na wyciągnięcie ręki. Tutaj mają na to znakomitą okazję. Zresztą Małopolska może się pochwalić naprawdę imponującym bogactwem przyrodniczym i warto to wykorzystywać w kampaniach edukacyjnych czy turystycznych. Cieszę się, że z pomocą regionalnego programu operacyjnego powstają takie miejsca, które chronią cenne obszary przyrodnicze i zapewniają odpowiednią promocję tych zasobów - przekonuje Leszek Zegzda z zarządu województwa. Przypomina też, że okolice kompleksu rekreacyjnego „Stawy” powoli stają się wizytówką miasta. Pod koniec roku w tej okolicy powstanie też kładka nad Popradem, która uzupełni ok. 22-kilometrowy odcinek sądeckiej trasy EuroVelo11.
W ramach enklawy przyrodniczej Bobrowisko powstały 400-metrowa kładka i 70-metrowa zakryta ścieżka obserwacyjna. Na ich końcu ulokowano dwie czatownie przystosowane do obserwacji życia na stawach. Na jednej z nich (piętrowej) zamontowane są dwie lunety obserwacyjne. Ścieżka wyposażona jest w tablice z opisami charakterystycznych dla tego obszaru roślin i zwierząt. W czatowniach zamontowano także elementy tzw. „edutainmentu” – czyli edukacji poprzez zabawę. W ramach tego wyposażenia zaprojektowano i wykonano dioramy przedstawiające sceny związane z miejscem, w którym dzisiaj zlokalizowana jest enklawa przyrodnicza Bobrowisko, a które jeszcze kilka dekad temu było terenem żwirowni. W ramach tego projektu kupiono też stelaże pod gniazda, które przyrodnicy zamontowali w miejscach, gdzie ptaki mają możliwość bezpiecznej opieki nad potomstwem.
Projekt realizowany przez gminę Stary Sącz pozwoli też objąć ścisłą ochroną gatunkową łabędzia niemego (Cygnus olor), a ochroną częściową – bobra europejskiego (Castor fiber). Odpowiednią troską zostały również otoczone siedliska łęgu wierzbowego z fragmentami łęgu jesionowo-wiązowego. Co więcej, objęcie terenu ochroną prawną jako „użytek ekologiczny” pozwoli zachować ten obszar w stanie niezmienionym – jest to szczególnie ważne, bo otulina Popradzkiego Parku Krajobrazowego znajduje się tak blisko zurbanizowanych terenów Nowego i Starego Sącza.
opr.s/
źródło: UMWM
Więcej na temat
komentarze
reklama