Rusza jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji w Zakopanem - przebudowa zabytkowego dworca PKP

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Na peronie dworca odbyła się konferencja prasowa z udziałem burmistrza Leszka Doruli, przedstawiciela firmy wykonującej inwestycję – Macieja Walkosza oraz naczelnika Wydziału Strategii i Rozwoju Wojciecha Stankiewicza, podczas której plac budowy został przekazany wykonawcy.

Zgodnie z założeniami projektu, wyremontowane budynki zostaną oddane do użytku z końcem przyszłego roku. Koszt inwestycji to 16 mln złotych, z czego dofinansowanie unijne wynosi około 8 mln zł.

Kompleksowa modernizacja obejmie między innymi odrestaurowanie elewacji, remont klatek schodowych, wymianę stolarki okiennej i zmianę pokrycia dachowego. Z uwagi na charakter budynków, inwestycja prowadzona będzie pod nadzorem konserwatora zabytków.

Prace rozpoczną się od najstarszej, wschodniej części kompleksu. Przez cały czas trwania remontu na dworcu prowadzona będzie obsługa pasażerska, podróżni muszą jednak liczyć się z utrudnieniami.

Projekt inwestycji zakłada stworzenie w budynku podwójnych kas biletowych – dla komunikacji samochodowej i kolejowej oraz części usługowej i gastronomicznej. Na piętrze znajdować się będzie nowoczesna mediateka.
Podczas konferencji prasowej burmistrz Leszek Dorula podziękował Radzie Miasta Zakopane za przyjęcie budżetu umożliwiającego realizację inwestycji.

- Mało kto wierzył, że ta inwestycja się rozpocznie, ale staramy się być wiarygodni i realizować to, co zaplanowaliśmy. Dziękuję Wydziałowi Strategii i Rozwoju za szybkie wyłonienie wykonawcy, którego bardzo proszę o to, żeby modernizacja była wykonana nie tylko pięknie, ale i jak najszybciej. Będziemy panu służyć pomocą, ale jednocześnie mamy ogromne oczekiwania – mówił burmistrz.

Przebudowa budynków dworca to pierwsza część inwestycji mającej na celu usprawnienie komunikacji w mieście. Po jej zakończeniu ruszy budowa centrum komunikacyjnego, na które składać się będzie przebudowa ronda oraz placów manewrowych komunikacji samochodowej, stworzenie nowego połączenia drogowego od strony ul. Szymony oraz trzypoziomowy parking.

Źródło: UM Zakopane, oprac. r/ zdj. Piotr Korczak
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama