Copernicus Festival 2018: Hasło tegorocznej edycji to "przypadek"
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
W dniach 22–27 maja odbędzie się piąta edycja naukowo-kulturalnego Copernicus Festivalu poświęconej przypadkowi. Przypadek i pokrewne mu pojęcia – konieczność i prawdopodobieństwo – odgrywają kluczową rolę w rozmaitych dziedzinach nauki i sztuki.
W trakcie festiwalu będzie okazja spotkać się m.in. z wybitnym psychologiem Danem Gilbertem, ekonomistą Robertem H. Frankiem, o roli przypadku w literaturze porozmawiać z Adamem Zagajewskim czy Olgą Tokarczuk, zastanowić się nad sztuką generowaną przez maszyny wraz z Albertem Barque-Duranem, a wieczorami posłuchać koncertów takich gwiazd, jak John Tilbury czy PabloPavo.Program festiwalu obejmować będzie kilka pasm. W paśmie „Wykłady gwiazd” wezmą udział światowej sławy naukowcy: Robert H. Frank – ekonomista z Cornell University, publicysta „New York Times”, Daniel Gilbert – psycholog z Harvard University, Jean-Pierre Lasota – astronom i fizyk teoretyczny, emerytowany profesor Obserwatorium paryskiego, Adam Zagajewski, Olga Tokarczuk oraz ks. prof. Michał Heller.
W paśmie „Debaty” odbędą się rozmowy poświęcone takim zagadnieniom, jak determinizm w świecie fizycznym, istnienie wolnej woli, przypadek w procesie twórczym, przypadek w historii oraz rola przypadkowości i konieczności w filozofii.
W paśmie „Śniadania mistrzów”, złożonym ze spotkań z wybitnymi intelektualistami, w mniej formalnej atmosferze można będzie zadać pytania o ich pracę i pasje. Gośćmi będą znani polscy akademicy, m.in. Władysław Stróżewski, Dorota Segda czy Czesław Porębski.
W paśmie „Inventio: sztuka maszyn” zaprezentowane zostaną przykłady sztuki generowanej przez maszyny – i odwrotnie, sztuki oraz literatury inspirowanej przez współczesny wiek cyfrowy.
Gościem będzie m.in. Albert Braque-Duran, twórca projektu „My artificial muse”, a serii miniwykładów poświęconych sztuce elektronicznej towarzyszyć będzie interaktywna wystawa o nurcie Glitch Art. Pasmo „Perceptio” będzie z kolei poświęcone problemom, które powstają na styku nauki i innych dziedzin kultury – sztuk wizualnych, muzyki, poezji, a także naukowego ujęcia poczucia humoru – w dyskusji ze znanymi twórcami i aktorami kabaretów z udziałem Jerzego Fedorowicza, Joanny Kołaczkowskiej i Henryka Sawki.
Festiwalowi towarzyszyć będą wystawy i koncerty. Planowana jest wystawa informeli Tadeusza Kantora, koncert muzyki poważnej poświęcony muzyce serialnej, któremu towarzyszyć będzie wykład opisujący tę technikę kompozytorską, a także koncert muzyki popularnej w wykonaniu zespołu Pablopavo i Ludziki.
Copernicus Festival cieszy się ogromnym zainteresowaniem mediów oraz publiczności. Każda z festiwalowych edycji gromadzi około dziesięciu tysięczną publikę, która uczestniczy w wydarzeniach popularyzujących ważne tematy naukowe.
Tomasz Cichocki i materiały prasowe
Więcej na temat
komentarze
reklama