Przygotowania do premiery „Anny Boleny”
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
Na Antresoli Opery Krakowskiej odbyła się konferencja prasowa, której tematem były: premiera „Anny Boleny” Gaetana Donizettiego (25.05 – premiera, kolejne spektakle 26, 27, 29.05) oraz 22. Letni Festiwal Opery Krakowskiej (2 czerwca - 8 lipca 2018).
W spotkaniu wzięli udział twórcy spektaklu: Tomasz Tokarczyk (kierownik muzyczny), Magdalena Łazarkiewicz (reżyserka), Maria Balcerek (autorka kostiumów) oraz odtwórczynie tytułowej roli – Katarzyna Oleś-Blacha i Karina Skrzeszewska. Konferencję poprowadził Dyrektor Naczelny Opery Krakowskiej Bogusław Nowak.Dzieło Donizettiego to tragiczna historia angielskie królowej – żony Henryka VIII. Tytułową partię wykonają solistki Katarzyna Oleś-Blacha oraz Karina Skrzeszewska. Jak podkreśla Magdalena Łazarkiewicz „ w przedstawieniu tym skupiam się przede wszystkim na psychologii, na relacjach oraz napięciach między postaciami (…). Wydaje mi się, że udaje nam się osiągnąć satysfakcjonujący poziom, jeśli chodzi o prawdziwe emocje w tym spektaklu”. Reżyserka dodaje także: „jestem zupełnie spokojna o stronę muzyczną i wykonawczą. Stawka, jeśli chodzi o wykonawców, jest bardzo wysoka. Jestem zaskoczona ich gotowością do podejmowania trudniejszych zadań aktorskich, którym śpiewacy są w stanie podołać”. Warstwa psychologiczna, na którą kładzie nacisk reżyserka, w teatrze operowym nie jest trudna do wydobycia m.in. ze względu na różne ograniczenia, które stwarza partytura. Magdalena Łazarkiewicz zauważa jednak, że „libretto daje duże możliwości, napisane jest bowiem bardzo nowocześnie jeśli chodzi o warstwę psychologiczną. Są w nim różne nieoczywiste rozwiązania, które sprawiają, że możemy bardziej zgłębić psychologię postaci”.
Spektakl powstał we współpracy z Teatrem Wielkim w Łodzi.
Realizatorzy:
Kierownictwo muzyczne: Tomasz Tokarczyk
Reżyseria: Magdalena Łazarkiewicz
Scenografia: Paweł Dobrzycki
Kostiumy: Maria Balcerek
Przygotowanie chóru: Jacek Mentel
Reżyseria światła i multimedia: Piotr Lenar
Obsada:
Anna Bolena (Anna Boleyn): Katarzyna Oleś-Blacha, Karina Skrzeszewska
Enrico (Henryk VIII): Szymon Kobyliński, Wołodymyr Pańkiw
Giovanna (Jane) Seymour: Monika Korybalska, Karolina Sikora
Lord Riccardo (Richard) Percy: Andrzej Lampert, Adam Sobierajski
Smeton: Wanda Franek, Olga Maroszek
Sir Hervey: Krzysztof Kozarek, Jarosław Bielecki
Lord Rochefort: Sebastian Marszałowicz, Jerzy Wójcik
Orkiestra i Chór Opery Krakowskiej
dyrygent: Tomasz Tokarczyk
Premiera: 25 maja 2018, godz. 18.30
Kolejne spektakle: 26, 27 i 29 maja 2018, godz. 18.30
Po premierze „Anny Boleny” rozpocznie się 22. Letni Festiwal Opery Krakowskiej. Na szczególną uwagę zwracają między innymi wieczory na Zamku Królewskim na Wawelu.
Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zaprezentujemy tam spektakle „Strasznego dworu” Stanisława Moniuszki (23, 25.06).
Z kolei 29 czerwca odbędzie się recital słynnej sopranistki Aleksandry Kurzak, która wystąpi podczas koncertu „Arie Oper Świata”.
Na Wawelu miłośnicy tańca zobaczą galę baletową „Grand pas…!” (27.06), finansowaną ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, podczas której zaprezentują się wspaniali tancerze z Europy i z Rosji.
Wystąpi m.in. dobrze znany krakowskiej publiczności Igor Kolb, który znów zaczaruje widzów swoim talentem.
Podczas Festiwalu finał będzie miał trwający już drugą edycję cykl koncertów „Pieśń – Teatr Słowa”, którego autorką jest maestra Katarzyna Oleś-Blacha.
W jego ramach zaprezentujemy spektakl „Pan Tralaliński” (3, 5, 6.06). „Pieśń – Teatr Słowa” to projekt, którego nie ma w repertuarze żaden inny teatr operowy w Polsce.
Dodatkowo w ramach Festiwalu Opera Krakowska realizuje współfinansowany przez Sejmik Województwa Małopolskiego projekt „Opera w regionie”, który obejmuje spektakle „Napoju miłosnego” w Niepołomicach (17, 18.06) oraz koncerty: na Zamku w Nowym Wiśniczu (9.06) oraz w Miechowie (8.07)
Tomasz Cichocki i materiały prasowe
Więcej na temat
komentarze
reklama