22. Letni Festiwal Opery Krakowskiej
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
Letni Festiwal Opery Krakowskiej ma za sobą bogatą przeszłość i długą tradycję, jego początki sięgają 1997 roku. Wtedy to, na scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego dokonano przeglądu bieżącego repertuaru. Z czasem Festiwal ewoluował, a jego znakiem rozpoznawczym stały się prestiżowe koncerty i spektakle plenerowe. W tym roku odbędzie się 22. edycja Festiwalu (2 czerwca - 8 lipca 2018). Zespół Opery Krakowskiej spotka się z publicznością zarówno w najpiękniejszych miejscach Krakowa i Małopolski, jak i na scenie przy ul. Lubicz 48. Patronat nad Festiwalem objął Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa.
Jednym z ważniejszych punktów Festiwalu są plenery, w ramach których odbędą się tradycyjne galowe wieczory na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu. 29 czerwca w koncercie „Arie Oper Świata” zaśpiewa światowej sławy sopranistka Aleksandra Kurzak. Podczas gali baletowej „Grand pas…!” (27.06), która dofinansowana jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wystąpią soliści międzynarodowych scen baletowych: tancerze z Polski (Kraków, Poznań i Wrocław), Francji, Włoch i z Rosji. Nie zabraknie też spektaklu, na Wawelu zostanie zaprezentowany „Straszny dwór” S. Moniuszki (23, 25.06) w reż. Laco Adamika. Wybór tytułu wiąże się z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Oprócz plenerów w Krakowie, Opera zaprosi publiczność także do Niepołomic, Nowego Wiśnicza oraz do Miechowa. Po zeszłorocznym dobrze przyjętym przez widzów spektaklu „Napój miłosny”G. Donizettiego na rynku w Lanckoronie, tytuł ten zostanie zaprezentowany w Niepołomicach (Hipodrom, 17, 18.06). Z kolei 9 czerwca w Nowym Wiśniczu odbędzie się koncert „Wieczór na Zamku”, a 8 lipca w Michowie „Zaśpiewaj to ze mną”.
Podczas Festiwalu swoją kontynuację będzie miał projekt „Pieśń - Teatr Słowa”, którego pomysłodawczynią i kierownikiem artystycznym jest solistka Opery Krakowskiej Katarzyna Oleś-Blacha. Jego ideą jest łączenie muzyki z poezją. W trakcie Letniego Festiwalu w ramach tego projektu zostanie zaprezentowany spektakl dla dzieci (6-10 lat) zatytułowany „Pan Tralaliński”
(3, 5, 6.06).
Letni Festiwal to także spektakle na scenie przy Lubicz 48. Wśród nich jest „Don Pasquale” G. Donizettiego (2, 3.06) - jeden z najbardziej lubianych przez publiczność tytułów. Spektakl w reż. Jerzego Stuhra od swojej premiery w grudniu 2016 roku, cieszy się dużą popularnością, został też okrzyknięty wydarzeniem teatralnym Krakowa. Zaśpiewają: Grzegorz Szostak, Stanisław Kuflyuk, Adam Sobierajski, Paula Maciołek, Jerzy Stuhr i Andrzej Biegun. Towarzyszyć im będzie Chór, Balet i Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka. Opera Krakowska zaprezentuje także „Króla Rogera” K. Szymanowskiego w reż. Michała Znanieckiego (8.06). Reżyser osadzając akcję we współczesności skupił się na uwypukleniu „ludzkiego” wymiaru dzieła Szymanowskiego. Jak pisał na łamach „Rzeczpospolitej” Jacek Marczyński „w Krakowie oglądamy kameralny, intymny, ale poruszający dramat rodzinny”. Wystąpią: Katarzyna Oleś-Blacha, Monika Korybalska, Stanisław Kuflyuk, Adam Sobierajski, Jacek Ozimkowski i debiutujący Łukasz Gaj oraz Chór, Chór Dziecięcy, Balet i Orkiestra Opery Krakowskiej pod kierownictwem Moniki Wolińskiej. Przedstawienie to zostanie również pokazane 15 czerwca na prestiżowym Festiwalu Eurokontext.sk w Bratysławie. 6 i 7 lipca na krakowskiej scenie odbędzie się spektakl muzyczno-baletowy „Carmina Burana” C. Orffa - uznane przez publiczność na całym świecie dzieło, którego mottem jest apoteoza życia i afirmacja świata. Przedstawienie przygotowali: kierownik muzyczny Opery Krakowskiej Tomasz Tokarczyk oraz choreograf Emil Wesołowski. Wystąpi Balet Opery Krakowskiej, Chór, a także Chór Dziecięcy i Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka oraz śpiewacy: Katarzyna Oleś-Blacha, Ewelina Szybilska, Mariusz Godlewski i Adam Sobierajski.
źródło: mat. prasowy
Więcej na temat
komentarze
reklama