7@nite. Synagogi nocą (zdjęcia)
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
W nocy z 26 na 27 maja otworzyły się szeroko drzwi siedmiu wyjątkowych w skali światowej synagog.
Podczas ósmej edycji wydarzenia 7@nite. Synagogi nocą można było zajrzeć do najstarszej krakowskiej bożnicy (Stara Synagoga), najmniejszej (Remuh) czy też najokazalszej (Izaaka).Usytuowane na Kazimierzu synagogi skrywają też perły sztuki, rzemiosła czy architektury. Mogliśmy podziwiać polichromię przedstawiająca stół na dwanaście chlebów pokładnych symbolizujących dwanaście plemion Izraela (Kupa), zespół 36 witraży synagogalnych (Tempel) czy największy i najstarszy zachowany w Polsce renesansowy aron ha-kodesz (Wysoka).
W synagodze Poppera zaś mieści się dziś księgarnia.
Na tę wyjątkową noc w każdej z synagog przygotowano inny rodzaj wydarzenia – były wystawy, warsztaty, prelekcje, spektakle, spacery i koncerty.
W ramach imprezy krakowianie i turyści zwiedzą synagogi: Tempel, Kupa, Remu, Wysoką, Izaaka, Starą i Poppera - w każdej przygotowano unikatowy program. Zwiedzanie rozpocznie o godz. 22. a zakończy o drugiej po północy. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
Wydarzenie rozpoczęło się uroczystą hawdalą, czyli ceremonią zakończenia szabatu w budynku Centrum Społeczności Żydowskiej. Tym razem zostało ono poprowadzona przez kobiety – aktywne członkinie społeczności żydowskiej – by w ten sposób uczcić 100-lecie praw wyborczych kobiet w Polsce.
Po ceremonii zostały otwarte drzwi siedmiu synagog:
W synagodze Tempel odbył się koncert pod hasłem "Odrodzenie przez muzykę", w którym zagrał Shai Tsabari – charyzmatyczny izraelski wokalista. Towarzyszyli mu klawiszowiec Hod Moshonov i perkusista Nir Manzur.
Do synagogi Kupa przeniósł się Instytut Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, który swoją siedzibę ma nieopodal. Naukowcy i studenci zaprezentował, jak w Krakowie bada się historię i kulturę Żydów, jak brzmią języki żydowskie, jak można się ich nauczyć i jakie tajemnice skrywa żydowski Kazimierz.
W synagodze Remu zostały odkryte tajemnice żydowskiej symboliki, a w synagodze Wysokiej zaprezentowano "Odrodzenie" - animowana opowieść o odkrywaniu swoich korzeni, o poszukiwaniu tożsamości i historii.
Synagoga Izaaka stała się miejscem warsztatów plastycznych, gdzie każdy mógł stworzyć swoją niepowtarzalną pocztówkę - list.
Synagoga Poppera zaprezentowała odrodzenie przez literaturę i sztukę. W tamtejszej księgarni można było się zapoznać z książkami autorstwa najważniejszych żydowskich pisarzy i pisarek oraz obejrzeć wystawę prac wybitnego grafika i ilustratora Artura Szyka.
Tematem przewodnim tegorocznej edycji było żydowskie odrodzenie.
Noc Synagog organizują wspólnie Centrum Społeczności Żydowskiej (JCC Krakow) i Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie.
Tomasz Cichocki i materiały prasowe Centrum Społeczności Żydowskiej (JCC Krakow)
Więcej na temat
komentarze
reklama