Krakowianie w oku Wielkiego Brata

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu ogłosił przetarg na wykonanie prac niezbędnych do uruchomienia sieci monitoringu miejskiego.

Jak podaje krakowski magistrat, w maju 2014 r. wśród czterech tematów poruszonych w referendum miejskim pojawiła się idea budowy miejskiego monitoringu. W ważnym referendum głosujący zdecydowanie poparli ten pomysł na podniesienie bezpieczeństwa w Krakowie.

- Po referendum prezydent Krakowa Jacek Majchrowski powołał trzy zespoły, które zajęły się opracowaniem mapy działań niezbędnych, by zrealizować wolę głosujących krakowian. Oprócz zespołu zajmującego się siecią dróg rowerowych i metrem, pracował też zespół zajmujący się monitoringiem miejskim.

Urzędnicy wyjaśniają, że monitoring miejski będzie rozwijany w oparciu o istniejącą sieć światłowodową ZIKiT, który ma najlepiej rozwinięta sieć światłowodową na terenie Miasta Krakowa (ok. 220 km). W ramach ogłoszonej procedury przetargowej ZIKiT zrealizuje 15 kilometrów sieci światłowodowej celem włączenia nowych punktów kamerowych do centrów oglądu przy ul. Na Załęczu oraz na ul. Cechowej.

- Odcinki sieci światłowodowej będą budowane w obszarach gdzie brak jest istniejącej infrastruktury, szczególnie na Starym Mieście i Kazimierzu. – zaznaczyli przedstawiciele krakowskiego ratusza. - Ponadto ZIKiT będzie odpowiedzialny za montaż 80 punktów kamerowych z 200, które będzie realizowało Centrum Zarządzania Kryzysowego UMK w 2018 roku.

Realizacja inwestycji powinna zakończyć się na przełomie września i października. Szacowane koszty budowy systemu monitoringu miejskiego to rząd ok. 9 mln zł, z czego 6 mln zł to wartość prac, za które będzie odpowiedzialny ZIKiT.

eł/UM Krakowa/fot. krakow.pl
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama