Młodzi radni w małopolskim sejmiku (zdjecia)
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
Mikołaj, Klaudia, Wiktoria i Irena – w prezydium sejmiku oraz Oskar, Maciej, Wojciech, Dawid i Michał – w zarządzie województwa. To nowe władze województwa, wybrane podczas sesji Sejmiku Dzieci i Młodzieży Województwa Małopolskiego. Oprócz nich w sejmikowych ławach zasiedli nowi radni z kilkunastu małopolskich szkół.
Sejmikowe ławy już po raz drugi w historii zajęli niecodzienni radni. Za sprawą Sejmiku Dzieci i Młodzieży Województwa Małopolskiego zostali nimi uczniowie z: Gimnazjum w Rzuchowej, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Krakowie, Zespołu Szkół w Uściu Gorlickim, Technikum Gastronomiczno-Hotelarskiego nr 10 w ZSG nr 1 w Krakowie, Technikum Logistycznego w ZSCKU im. Św. Jana Pawła II w Radoczy, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Zielonkach, Liceum z Oddziałem Dwujęzycznym im. Piotra Michałowskiego w Krakowie i Szkoły Podstawowej im. Emilii Potockiej w Grajowie. Mimo, że dla wielu z nich był to pierwszy, tak namacalny kontakt z samorządem województwa, to z nowymi zadaniami nie zostali sami. Cennych wskazówek z obowiązków radnego udzieliła im przewodnicząca SWM Urszula Nowogórska.- Moi drodzy wiedzcie, że na tej sali odbywają się czasem burzliwe dyskusje. Jednak pamiętajcie o jednym – każdy może wyrazić tu swoje zdanie i zostanie wysłuchany. To co tu robimy, zawsze staramy się robić zgodnie z własnym sumieniem i dla dobra naszego regionu, ale też z myślą o naszych małych ojczyznach. Zawsze leży nam na sercu dobro Małopolski i Małopolan. Pamiętajcie o tym także dziś podczas waszej pracy - mówiła Urszula Nowogórska. Dodała też: - Życzę wam owocnej dyskusji, mądrych decyzji i konstruktywnych wypowiedzi. I pamiętajcie, dziś Małopolska jest w Waszych rękach.
Nowi radni zaczęli od wyboru nowego prezydium sejmiku i zarządu województwa. Przewodniczącym sejmiku został Mikołaj, na co dzień uczeń gimnazjum w Zielonkach. Na jego zastępców wybrano: Klaudię, uczennicę ze szkoły podstawowej w Grajowie, Wiktorię z gimnazjum w Rzuchowej i Irenę z ZSP nr 2 w Krakowie.
Pod kierownictwem nowego przewodniczącego radni sejmiku dzieci i młodzieży wybrali też nowy zarząd województwa. I tak marszałkiem został Oskar, uczeń liceum im. Michałowskiego w Krakowie. W rolę wicemarszałków wcielili się: Maciej ze szkoły podstawowej w Grajowie i Wojciech z gimnazjum w Zielonkach. Skład zarządu uzupełnili: Dawid z gimnazjum w Rzuchowej i Michał z gimnazjum w Zielonkach.
Zanim młodzi radni oddali się debacie, wysłuchali krótkiego wykładu o historii samorządu w Polsce. Dowiedzieli się z niego, jakie kompetencje ma samorząd województwa oraz jakimi zadaniami się zajmuje. Mogli też przekonać się, jakie kluczowe projekty są realizowane w Małopolsce, żeby wspomnieć tylko walkę ze smogiem oraz projekt budowy tras rowerowych VeloMałopolska. Po tym wprowadzeniu mogli zacząć dyskusję na temat tego, jaka jest współczesna rola samorządu w Polsce, jak ocenić go dziś i jaka czeka go przyszłość. Po burzliwych obradach, radni przyjęli wspólne stanowisko sejmiku dzieci i młodzieży w tej sprawie.
W liście skierowanym m.in. do Prezydenta RP, Prezesa Rady Ministrów, Marszałków Sejmu i Senatu oraz władz Województwa Małopolskiego czytamy: "My, młodzi mieszkańcy Województwa Małopolskiego świadomi roli, jaką ma do odegrania samorząd w życiu społecznym i gospodarczym Polski, opowiadamy się za jego rozwojem i umacnianiem w duchu decentralizacji, pamiętając jednakże, iż istnieje szereg dziedzin, które powinny zostać pod kontrolą państwa. Świadomi problemów przed jakimi stali twórcy wielkich reform samorządowych z 1990 i 1998 roku zwracamy uwagę na konieczność jasnego rozdzielenia kompetencji między poszczególnymi poziomami samorządu, podjęcia działań na rzecz zwiększenia wiedzy obywateli o samorządzie oraz podkreślenia roli nowych technologii w życiu publicznym."
opr.s/ zdj. UMWM
źródło: UMWM
Więcej na temat
komentarze
reklama