Ambient Festival 2018

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Gorlickie Centrum Kultury serdecznie zaprasza na 20 Międzynarodowe Prezentacje Multimedialne „Ambient Festival 2018”, które odbędą się w sali teatralnej GCK w dniach 20-21 lipca br.

Ambient jest doroczną imprezą prezentującą ambitną muzykę elektroniczną. Ideą imprezy jest przedstawienie szerszej publiczności tego, co dzieje się we współczesnej ambientalnej muzyce elektronicznej. Koncertom często towarzyszą wizualizacje przygotowane przez artystów.
Organizatorem festiwalu jest Gorlickie Centrum Kultury oraz Wydział Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Gorlicach. Dyrektorem Artystycznym wydarzenia jest Tadeusz Łuczejko.
Imprezę poprowadzi Remigiusz Kadelski – redaktor Gazety Wyborczej.
Gościem specjalnym tegorocznego festiwalu będzie red. Jerzy Kordowicz z radiowej Trójki.

Na tegorocznym festiwalu wystąpią:

20 lipca /piątek/ – START GODZ. 19.00
 AQUAVOICE
 DARIUSZ KALIŃSKI
 ALEX PATERSON

21 lipca /sobota/ – START GODZ. 16.00
 NEVERENDING DELAYS
 TADEUSZ SUDNIK
 JÓZEF SKRZEK
 QLUSTER

AQUAVOICE/TADEUSZ ŁUCZEJKO – plastyk, realizator dźwięku, twórca muzyki ambient. Laureat złotej dziesiątki plebiscytu słuchaczy radiowej Trójki za najlepsze nagranie muzyki elektronicznej. Pod szyldem Aquavoice występuje od roku 2000. Na swoim koncie ma 10 płyt autorskich, z których jedna „Early Recordings” otrzymała nagrodę „Płyta roku 2015” od miesięcznika „High Fidelity”. Od roku 2001 Tadeusz Łuczejko jest dyrektorem artystycznym MPM „Ambient Festival” w Gorlicach.

DARIUSZ KALIŃSKI – muzyk, kompozytor, aranżer, producent muzyczny. Występuje w roli artysty audio-wizualnego. Tworzy muzykę ilustracyjną, a kreowane przez Niego dźwięki można usłyszeć w telewizji, kinie, teatrze, balecie, filharmonii, w Polsce i za granicą. Ogromną rolę przykłada do barwy jako podstawowego elementu muzyki – może dlatego obcy jest mu podział na instrumenty akustyczne i te zasilane prądem elektrycznym, z komputerami włącznie. Przy tworzeniu, poza wykorzystaniem instrumentów akustycznych często stara się czerpać z pełni możliwości jakie udostępniają współczesne technologie, i to nie tylko te, które są powszechnie używane przez twórców muzycznego mainstream’u. Nie koncertuje często, a na każdym koncercie wykonuje muzykę specjalnie skomponowaną na tę niepowtarzalną okazję. Artysta związany jest z Ambientem od samego początku. Był jednym z pomysłodawców Festiwalu.

ALEX PATERSON – założyciel i członek brytyjskiego zespołu muzycznego The Orb, wykonującego muzykę ambient, ambient techno i ambient house. Jedną z sił napędowych jego muzycznego kierunku było słuchanie nowojorskich stacji radiowych, zwłaszcza programów Chuck Chill-Out na 98,7 KISS FM. Paterson był wokalistą w zespole Bloodsport, a także występował jako DJ na koncertach Killing Joke. Muzyk był także zaangażowany w FFWD, współpracę z Krisem Westonem, Robertem Frippem i Thomasem Fehlmannem.

NEVERENDING DELAYS – gdański duet, który tworzą Michał Miegoń (członek zespołów Kiev Office i Shipyard) oraz Piotr Pawłowski (zespoły Made in Poland i Shipyard). Artyści w muzycznym duecie Neverending Delays urządzają efektowną dekonstrukcję jazzu, muzyki tła oraz twórczości charakterystycznej dla instrumentalistów solowych rodem z magazynów dla gitarzystów. Muzycy zacierają granicę pomiędzy przekazem podprogowym a zaskakującym doborem sampli.

TADEUSZ SUDNIK – reżyser dźwięku, performer, kompozytor, założyciel Studia Dźwięków Niemożliwych.
Pracował w Studio Eksperymentalnym Polskiego Radia, nagrywał muzykę filmową i baletową, elektroniczną, teatralną i etniczną. Pracował dla festiwalu muzyki współczesnej Warszawska Jesień i dla PTMW. Projektował dźwięk dla Double Opera HEARTPIECE wystawianej w galerii The Kitchen w Nowym Yorku. Współpracował m.in. z Tomaszem Stańką, Dom Um Romao z zespołu Weather Report, Sonnym Sharrockiem, Garym Thomasem, Adrianem Mearsem, Peterem Gigerem, Apostolisem Anthimosem, Andrzejem Mitanem, Michałem Miśkiewiczem, Helmutem Nadolskim, Jakubem Sienkiewiczem oraz innymi artystami. Jego zainteresowania skupiają się na syntezatorach, elektronicznych urządzeniach przekształcających, efektach dźwiękowych natury.


JÓZEF SKRZEK – wybitny polski muzyk. Współzałożyciel i członek legendarnego tria SBB, współpracownik Czesława Niemena, autor muzyki baletowej, filmowej i teatralnej. W 2013 roku Józef Skrzek został laureatem złotego Fryderyka za całokształt osiągnięć artystycznych. W sierpniu 2017 roku razem z J. Pijarowskim zostali laureatami nagrody ekspresjonistycznej FENIKS za ekspresję artystyczną i nowatorstwo formalne w bogatej twórczości muzycznej. 6 października 2017 roku otrzymał złoty medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Muzyk na swoim koncie ma około 40 płyt.

QLUSTER – jedna z najbardziej znanych i uznanych niemieckich grup krautrockowych, aktywna od 1971 roku (w latach 1969–1971 funkcjonowała jako Kluster). Stałymi członkami byli Hans-Joachim Roedelius oraz Dieter Moebius. Z grupą przez dłuższy czas współpracowali Conrad Schnitzler, Conny Plank oraz Brian Eno. Qluster wywarł spory wpływ na światową muzykę elektroniczną i ambientową, zwłaszcza na Mouse on Mars, The Orb, Oval, Coil, Roberta Richa. Zespół obecnie występuje w składzie: Hans-Joachim Roedelius, Onnen Bock i Armin Metz.

Jako dodatkowe atrakcje proponujemy jak co roku giełdę płyt /CD i Vinyle/, pokaz audiofilskiego sprzętu grającego, mobilne planetarium. Na zakończenie festiwalu dla uczestników zorganizowane zostanie spotkanie z artystami.

Cena biletu:
I dzień – 40 zł
II dzień – 40 zł
Karnet – 60 zł

Rezerwacja biletu pod nr tel.: 18 35 35 695, 500 473 732 lub pod adresem e-mail: gck@gck.gorlice.pl lub aquavoice@gmail.com.

ZAPRASZAMY!
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama