Romowy ze Słowakami o transporcie i turystyce
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
Uruchomienie połączeń autobusowych i kolejowych w strefie transgranicznej, jeszcze lepsze wykorzystanie szlaków turystycznych w Tatrach, a także wymiana doświadczeń w walce ze smogiem – to tylko niektóre tematy, które zostały poruszone podczas spotkania Grzegorza Lipca z Zarządu Województwa Małopolskiego z władzami Kraju Przeszowskiego.
Jednym z tematów spotkania, które odbyło się w Popradzie, było uruchomienie linii autobusowej Nowy Targ – Łysa Polana – Poprad oraz linii sezonowej Poprad – Stary Smokowiec – Podbańskie, która powinna być skomunikowana z obecnie realizowanymi kursami na trasie Zakopane – Stary Smokowiec – Poprad.- Samorząd województwa podjął działania, aby mieszkańcy oraz turyści z Polski i Słowacji mogli łatwiej i szybciej podróżować. Jesteśmy gotowi do uruchomienia nowych połączeń jeszcze w tym roku, ale teraz czas na działania, które leżą po stronie samorządów lokalnych – powiedział Grzegorz Lipiec i podkreślił, że realizacja projektu zależy od tego, czy samorządy lokalne zdecydują się partycypować w finansowaniu linii autobusowych. - Konieczne jest także zawarcie porozumienia z Krajem Preszowskim umożliwiającego wjazd naszych autobusów na słowacką część Łysej Polany – zwrócił uwagę Lipiec i dodał, że partnerzy z Kraju Preszowskiego podczas spotkania zadeklarowali chęć dalszej współpracy.
Oprócz kwestii związanych z uruchomieniem połączeń autobusowych, przedstawiono także aktualny stan prac nad uruchomieniem połączeń kolejowych z Popradu do Krynicy, które byłyby skomunikowane z połączeniami kolejowymi do Krakowa. Choć sprawa ta nie leży w kompetencjach Preszowskiego Kraju Samorządowego, to podczas spotkania zadeklarowano lobbowanie tej kwestii w słowackim ministerstwie transportu.
11 lat temu Polska i Słowacja wspólnie weszły do strefy Schengen. Wówczas obawiano się, że otwarcie granicy w Tatrach spowoduje zadeptanie przez Polaków słowackich szlaków. Dlatego zdecydowano o zamknięciu niektórych z nich (m.in. Dolina Cicha – Tomanowa Przełęcz – Dolina Kościeliska). Po ponad dekadzie jedno jest pewne – ten problem nie wystąpił. Podczas spotkania w Popradzie podjęto zatem decyzję o zaapelowaniu do odpowiednich władz o ponownie otwarcie zamkniętych szlaków, ale także uruchomienie dwóch nowych – przez Wrota Chałubińskiego oraz z Doliny Roztoki do Doliny Białej Wody.
- Likwidacja szlaków transgranicznych 10 lat temu była błędem i należy raczej dążyć do tego, by szlaki w Tatrach nas łączyły, a nie dzieliły – mówili podczas spotkania partnerzy z Kraju Preszowskiego.
opr.s/
źródło: UMWM
Więcej na temat
komentarze
reklama