Pierwsza pomoc, szkolenie dla kierowców na autostradzie A4
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
Dziś w godz. 16-19.30. na MOP-ie „Rudka” przy autostradzie A4 (kier. Kraków) odbędzie się szkolenie z pierwszej pomocy dla kierowców ,w ramach akcji „Pierwszopomocni na drodze”.
Pierwsze takie szkolenie w tym miejscu odbyło się 13 lipca 2018 r. to jest drugie i w tym roku w Małopolsce ostatnie. Jest dobrowolne. Każdy kto zechce może skorzystać i zdobyć umiejętności, które mogą być przydatne, zanim dojedzie karetka.Na drogach krajowych Małopolski w 2017 r. było 722 wypadki, zginęło 63 osoby, 888 zostało rannych. Na odcinku A4 od granicy województwa przez Kraków do Tarnowa w roku 2017 było 72 wypadki , 6 osób zginęło, 81 osób zostało rannych. Najwięcej wypadków było DK7 i S7, od granicy województwa – Kraków- Chyżne do granicy państwa, w sumie 129, zginęło 13 osób.
To ogólnopolska inicjatywa mająca na celu budowanie świadomości społecznej kierowców, rozwój edukacji w zakresie bezpieczeństwa i ratownictwa na drogach oraz wykorzystanie nowoczesnych technologii do poprawy bezpieczeństwa. Takie działania wpisują się w jeden z celów strategicznych GDDKiA jakim jest wzrost bezpieczeństwa użytkowników dróg. W sytuacji, gdy na drodze dochodzi do wypadku, częstym zjawiskiem jest strach przed udzieleniem pierwszej pomocy w obawie przed nieświadomym skrzywieniem ofiary zdarzenia. Jednak, jak twierdzą zawodowi ratownicy nie można zrobić większej krzywdy osobie, która na skutek odniesionych obrażeń nie oddycha.
W takiej sytuacji o życiu poszkodowanych decydują minuty. W ramach akcji podczas tegorocznych wakacji będzie przeszkolonych kilkuset kierowców zawodowych, ponieważ oni w większości wypadków bywają pierwszymi świadkami zdarzeń drogowych. Szkolenia będą się odbywały na Miejscach Obsługi Podróżnych (tzw. MOP-ach) usytuowanych wzdłuż autostrad biegnących przez Polskę. Uczestnicy szkolenia będą mogli między innymi zobaczyć praktyczny pokaz niesienia pierwszej pomocy ofiarom wypadku, nauczyć się resuscytacji, poznać działanie automatycznego defibrylatora i przetestować jego działanie na fantomie.
Nowością jest nauka ewakuacji rannego z kabiny ciężarówki metodą „anakonda”, czyli za pomocą koca, jaki ma w swoim samochodzie prawie każdy kierowca jeżdżący w dalekie trasy.
opr.s/
źródło: GDDKiA
Więcej na temat
komentarze
reklama