Metropolita krakowski odprawił mszę św. w Gorcach (zdjęcia)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Tradycyjną mszę św. dla Ludzi Gór odprawił dziś w koncelebrze metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Pod Turbaczem zebrało się dziś liczne grono turystów. Nie zabrakło pocztów sztandarowych Związku Podhalan.

Nabożeństwo współprowadzili kapelani Związku - m. in. ks. Władysław Zązel i Jan Gacek.

Ksiądz prałat Władysław Zązel główny kapelan Związku Podhalan, witając zebranych, wspomniał, że Msze św. na Turbaczu odbywają się od 1981 roku z inicjatywy ks. prof. Józefa Tischnera. Nawiązując do tematu spotkań, jakim jest wolność, szczególnie pozdrowił tych, którzy uwolnili się od nałogu pijaństwa.

W homilii arcybiskup mówił m. in, że pamiątką zmagań z systemem komunistycznym jest kaplica na Turbaczu, która z góry ma kształt krzyża Virtuti Militari, nadawanego tym, co okazali szczególne bohaterstwo w walce o wolną ojczyznę.

- Musicie jej, drodzy górale, strzec jako świątyni Pańskiej, ale także strzec, czcić i kochać jako szczególny znak bohaterskiego zmagania o wolność, bo przecież ten krzyż, według którego została zbudowana ta kaplica to przecież Virtuti Militari, to krzyż, który mówi o cnocie żołnierskiej, o konieczności zmagania. Wolność jest wartością, dla której warto poświęcić wszystko. Wolność, jest skarbem, którego nie wolno roztrwonić. Wolność wpisana jest w krzyż - także w ten krzyż na Turbaczu - mówił arcybiskup.

- Kaplica w tym kształcie ofiarowana została Janowi Pawłowi II, właśnie w brzemiennym 1981 roku, kiedy on sam przelał krew dla wolności Kościoła i wolności Polski oraz tej części Europy, która ciągle była pod brzemionami komunizmu. Zamach z 13 maja 1981 roku miał położyć kres jego upominaniu się o prawo narodów do wolności, ale Pan Bóg za przyczyną Matki Najświętszej chciał inaczej - dodał.

Ks. Jan Gacek, kapelan Związku Podhalan, po góralsku dziękował abpowi Jędraszewskiemu za przybycie, za jego pasterzowanie góralom i za umocnienie słowem. Zapraszał metropolitę krakowskiego na Turbacz także w przyszłości.

Przed końcowym błogosławieństwem arcybiskup podkreślił, że dzisiejsza tak liczna obecność górali i nie tylko na Turbaczu jest dla niego wielką radością. Dziękował za wspaniałe przeżycie. Zapraszał już w środę do Ludźmierza na świętowanie Wniebowzięcia Matki Bożej.

Tradycyjne Msze św. na Turbaczu odbywają się od 1981 roku. Ich inicjatorem był ks. prof. Józef Tischner. Odbywają się one od kwietnia do września w każdą sobotę o godz. 18.00 oraz w niedziele o 8.00, 11.00 i 16.00. Najbardziej uroczysta jest jednak ta sprawowana w drugą niedzielę sierpnia i stanowi Święto Ludzi Gór, w którym licznie udział biorą górale nierzadko w tradycyjny strojach góralskich. Patronat nad uroczystością sprawuje Związek Podhalan.

Archidiecezja Krakowska, opr.s/ zdj. Szymon Pyzowski

źródło: podhale24

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama