Spektakularne widowisko historyczne 1 września

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Bojowe okrzyki kawalerzystów, warkot silników, ogłuszający huk strzałów z karabinów i unoszący się nad pobojowiskiem dym – takich wrażeń należy spodziewać się 1 września podczas historycznego widowiska Bitwa o Wysoką.

W pierwszych dniach września 1939 r. żołnierze z 10 Brygady Kawalerii płk. dypl. Stanisława Maczka wykazywali się nadludzkim bohaterstwem, stawiając czoła przeważającym siłom III Rzeszy. Zadaniem polskich żołnierzy było zatrzymanie rozpędzonej faszystowskiej machiny, pewnie prącej przez Polskę. Mając do dyspozycji znacznie skromniejsze uzbrojenie i będąc w defensywie, płk. Maczek wraz z podległymi mu wojskowymi i wspierani przez mieszkańców ziemi jordanowskiej robili wszystko, by osłabić brunatnego najeźdźcę.

O intensywności tych starć przekonać się będzie można naocznie. Dzięki historycznemu widowisku przygotowanemu przez Stowarzyszenie Kawaleria, Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Źródło, Folwark Toporzysko, Urząd Gminy Jordanów i Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Promocji w Jordanowie każdy zainteresowany obejrzy, jak przebiegały potyczki w miejscowości Wysoka. Zaangażowanie kawalerzystów gwarantuje najwyższą jakość widowiska: wiernie odwzorowane mundury i uzbrojenie, świetnie wyszkolone konie oraz sprzęt wojskowy: czołgi i samochody pancerne. Do tego trzymający w napięciu scenariusz, przygotowany przez historyków specjalizujących się w przebiegu kampanii wrześniowej.

To właśnie członkowie Stowarzyszenia Kawaleria oraz przedstawiciele Folwarku Toporzysko regularnie dbają o podtrzymywanie pamięci o lokalnych wydarzeniach historycznych i zajmują się upowszechnianiem polskich tradycji niepodległościowych wśród mieszkańców nie tylko powiatu suskiego, ale i całej Małopolski. Na wsparcie w tym niełatwym, ale bardzo potrzebnym zadaniu, mogą liczyć na wsparcie Urzędu Gminy Jordanów.

Zaplanowane na 14.30 historyczne widowisko „Bitwa o Wysoką” poprzedzi msza święta w kościele parafialnym w Wysokiej (godz. 12.00) oraz uroczystości patriotyczne na cmentarzu poległych (godz. 13.15).

W organizację wydarzenia zaangażowali się także Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej oraz Stowarzyszenie Historii Spytkowice.

Projekt finansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

źródło: organizatorzy

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama