Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich świętuje Złote Gody
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
Od dziś do 28 sierpnia w Zakopanem spotkają się górale z całego świata. Poza tradycyjnym konkursem o Złote, Srebrne i Brązowe Ciupagi, publiczność czeka m.in. Targowisko Instrumentów.
Na przestrzeni pół wieku wzięło w nim udział blisko 600 zespołów zagranicznych z kilkudziesięciu krajów oraz ponad 200 grup polskich. To nie tylko jeden z najstarszych, ale też najbardziej znaczących festiwali tego typu na całym świecie. Co roku sprzyja spotkaniom rzeszy artystów i twórców ludowych, jak i fanów z całej Polski. Międzynarodowy Festiwal Ziem Górskich jest żelaznym punktem programu wakacyjnych atrakcji Zakopanego. W tym roku odbędzie się już po raz 50.Jubileuszowa edycja przyniesie sporo niespodzianek. Jedną z nich jest organizowany po raz pierwszy Jarmark Świętej Cecylii - Targowisko Instrumentów. Na terenie festiwalowego namiotu, przez 7 dni ma działać aż dwadzieścia pracowni. Ich gospodarzami są twórcy instrumentów z Polski, Słowacji, Ukrainy i Turcji. Będzie można zobaczyć i posłuchać ponad stu instrumentów tradycyjnych, lutniczych i rekonstruowanych, a także autorskich, m.in. dudy, fujary, okaryny, liry korbowej, chordofonu płockiego czy heligonki. Podczas specjalnych prezentacji, odwiedzający zyskają także możliwość gry na instrumentach i poznania tajników prac nad nimi.
Jubileuszowa edycja festiwalu to konkursowe zmagania zespołów góralskich. O prestiżowe nagrody – Złote, Srebrne i Brązowe Ciupagi – walczyć będą zespoły z Bułgarii, Hiszpanii, Indii, Macedonii, Rosji, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Turcji, Ukrainy, Węgier i Włoch, a także polonijny zespół „Ślebodni” z USA. Międzynarodowy skład uzupełnią zespoły z Polski, które zakwalifikowały się podczas ostatniej edycji Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu. Wszyscy uczestnicy są oceniani przez międzynarodowe jury pod przewodnictwem dr Bożeny Lewandowskiej.
W bogatym programie imprezy nie może zabraknąć pozakonkursowych, okolicznościowych koncertów. Zabiorą one publiczność w sentymentalną podróż przez historię festiwalu. Podczas dwóch z nich, zatytułowanych „Złote ciupagi”, pojawią się dotychczasowi laureaci z Bułgarii („Balkan Youth”), Węgier („Gencsapati Traditional Folkdance group”), Słowacji („Lubena”), Rumunii („The Folk Group Cununa Somesana”) i Hiszpanii („Mazantini”), a także z Polski („Podegrodzie”, „Kasinianie – Zagórzanie”).
50. Międzynarodowy Festiwal Ziem Górskich potrwa od 16 do 28 sierpnia. Więcej informacji na oficjalnej witrynie imprezy - http://www.festiwale.zakopane.pl/festiwal-folkloru. Partnerem Głównym wydarzenia jest Województwo Małopolskie
źródło: mat. prasowy
Więcej na temat
komentarze
reklama