Ruszył konkurs MAŁOPOLSKA GOŚCINNA
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
Małopolska będzie rozwijać turystykę pielgrzymkową, powstanie nowy szlak upamiętniający walki I wojny światowej, a turyści będą wypoczywać w gospodarstwach agroturystycznych opartych na ziołowym dziedzictwie. To nowe pomysły władz regionu na ściągnięcie turystów do Małopolski. Urząd Marszałkowski ogłosił właśnie otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych w dziedzinie turystyki „Małopolska Gościnna”. Jest o co powalczyć – do rozdysponowania jest ponad 2 mln zł. O finansowane wsparcie mogą ubiegać się organizacje pozarządowe. Na oferty czekamy do 18 grudnia.
Małopolska gościnna to sztandarowy projekt województwa małopolskiego z sukcesem realizowany juz od kliku lat. Jak co roku o finansowe wsparcie będzie można ubiegać się m.in. na renowację głównych szlaków turystycznych w Małopolsce. W tym roku preferowane będą oferty dotyczące szlaków im. Jana Pawła II. Pieniądze będą także przeznaczone na organizację dni otwartych obiektów sakralnych na Szlaku Architektury Drewniane (SAD) jako jednego z elementów tworzenia magii regionu. Odwiedzający SAD to głównie mieszkańcy Małopolski. Wielkim wyzwaniem będzie promocja szlaku, a przy tym Małopolski poza naszym regionem i zagranicą, aby turysta zwiedzał nie tylko Kraków, lecz całe województwo. To właśnie wtedy turyści wędrujący po szlaku mają niepowtarzalną szansę zajrzeć do wnętrz, na co dzień zamkniętych lub otwieranych tylko na nabożeństwa i poczuć atmosferę dawnych czasów.Władze samorządowe zamierzają także postawić na rozwój agroturystyki. W najbliższym czasie, wzorem innych krajów europejskich, w Małopolsce będzie prowadzona specjalizacja gospodarstw agroturystycznych. Aby podnieść konkurencyjność coraz więcej obiektów przygotowuje ofertę produktową. I tak np. pojawią się gospodarstwa prowadzące zajęcia edukacyjne dla dzieci, szkółki jazdy konnej, czy też gospodarstwa specjalizujące się w przyjmowaniu rodzin z dziećmi. Województwo małopolskie rusza także z promocją, unikatowego w skali kraju, projektu „Małopolska Wieś Pachnąca Ziołami”. To oferta wypoczynku w gospodarstwach agroturystycznych oparta na ziołowym dziedzictwie. Najwięcej takich obiektów znajduje się w pasie od Pienin po Beskid Sądecki i Niski. Gospodarstwa zlokalizowane są na skraju wiosek, pod lasem, a prowadzą je wyjątkowi ludzie, nie tylko pasjonaci ziół, ekologii ale również kultywujący tradycje i obyczaje regionu. Turyści mogą kosztować wybornych nalewek i konfitur przygotowanych na bazie ziół. Właściciele gospodarstw oferują także zabiegi odnowy biologicznej w wykorzystaniem roślin leczniczych.
Województwo będzie również wspierało rozwój i promocję markowych produktów turystycznych ze szczególnym uwzględnieniem szlaków dziedzictwa kulturowego oraz turystyki pielgrzymkowej. Nowością będzie włączenie się Małopolski w przygotowanie „Szlaku Frontu Wschodniego I wojny światowej”. W przyszłości szlak połączy osiem województw. Ma się stać produktem turystycznym o europejskim znaczeniu, przypominającym tragiczne zdarzenia z historii Europy. Nowa atrakcja ma wypromować Polskę w świecie i ściągnąć do Małopolski turystów zagranicznych głównie z tych krajów, które uczestniczyły w I wojnie światowej. Wkrótce wybrane będą miejsca, obiekty i wydarzenia upamiętniające walki.
Jednym z pomysłów jest także promowanie aktywnego spędzania czasu. W ramach konkursu „Małopolska gościnna” będzie szansa na rozwój i doposażenie w infrastrukturę turystyczną szlaków rowerowych. W planach nowe wioski rowerowe, a także organizacja maratonów.
Oferty w konkursie należy składać do 18 grudnia 2010 r. w Urzędzie Marszałkowskim, a o finansowe wsparcie mogą starać się organizacje pozarządowe.
źródło: Urząd Marszałkowski w Krakowie
Więcej na temat
komentarze
reklama