Podsumowanie projektu "Ja też mogę zostać artystą" (zdjęcia)
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
Stowarzyszenie "Dasz Radę" - Inicjatywa Społeczno-Edukacyjna działająca przy SOSW nr 1 w Nowym Targu w partnerstwie z Zespołem im. Ludwika Łojasa z Łopusznej od prawie roku realizuję projekt - "Ja też mogę zostać artystą".
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki - działanie 9.5 Oddolne Inicjatywy Edukacyjne na terenach wiejskich.W ramach zaplanowanych działań przeprowadzono 72 godziny regionalnych warsztatów muzyczno - tanecznych; z tego 32 godziny w 2011 roku oraz 40 godzin w 2012 r. Przygotowano programy artystyczne: "Jasełka góralskie", które prezentowane były dwukrotnie w SOSW nr 1 w Nowym Targu w okresie Bożonarodzeniowym. Wychodząc naprzeciw idei integracji, dzieci biorące udział w projekcie przedstawiły jasełka w podstawowych szkołach masowych w Krempachach i Nowej Białej. Uzyskane w trakcie zajęć warsztatowych umiejętności taneczne, recytatorskie i wokalne młodzi artyści zaprezentowali w "Wiązance tańców i śpiewów góralskich" na Dniu Milusioka w SOSW nr 1 w Nowym Targu, na festiwalu Szkół Specjalnych w Kościerzynie oraz w Ośrodku Maxim w Łebie, podczas pobytu na turnusie rehabilitacyjno - wypoczynkowym.
Każdy występ młodych górali wywoływał niekłamany podziw dla ich kunsztu i zaangażowania. W ramach projektu zakupione zostały stroje dla małych artystów. Zakupiono 10 par portek góralskich, 20 par kierpiec, 20 koszul oraz 10 gorsetów. Celem głównym projektu była poprawa wszechstronnego rozwoju ucznia i usprawnianie jego funkcjonowania poprzez udział w specjalistycznych zajęciach edukacyjnych w formie regionalnych warsztatów muzyczno - tanecznych. Oddziaływaniami tymi zostało objętych 20 wychowanków SOSW nr 1 w Nowym Targu z terenów wiejskich. Cele te zostały w pełni zrealizowane, a warsztaty cieszyły się niezwykłym zainteresowaniem i budziły ogromne emocje wśród dzieci. Uśmiech i radość towarzyszyły młodym artystom podczas każdej formy realizowanych zajęć. Wzajemne relacje, wspólna ciężka praca, ale i odnoszone sukcesy, wpłynęły korzystnie zarówno na dzieci, jak i dorosłych. Przyczyniły się do przełamywania barier mentalnych, zmieniły spojrzenie na istotę niepełnosprawności.
Założone hasło "Ja też mogę zostać artystą" okazało się odpowiednią zachęta dla dzieci, które wcześniej, nie miały możliwości realizować się artystycznie - dziś każdy z nich zasługuje na miano małego artysty.
Wartość całkowita projektu jest równa kwocie dofinansowania i wynosi 49 950,00 zł. Końcem maja br. odbyło się uroczyste zakończenie projektu, podczas którego „mali artyści” już w nowych szytych na miarę strojach, zaprezentowali nabyte podczas warsztatów umiejętności. Każdy uczestnik projektu otrzymał dyplom ukończenia warsztatów muzyczno – tanecznych, które wręczyli Dyrektor SOSW - Tadeusz Kalata oraz Prezes Stowarzyszenia Małgorzata Chowaniec, a na folkową nutę zagrali zaprzyjaźnieni Muzykanci.
Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich ludzi dobrej woli, którzy przez cały okres trwania projektu, okazywali nam dużo serca , nieśli bezinteresowną pomoc i pośrednio przyczynili się obecnego poziomu artystycznego wszystkich uczestników projektu.
Anna Szewczyk kierownik Projektu
Więcej na temat
komentarze
reklama