Zgłoszono 150 zadań do 3. edycji BO Małopolska

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

150 zadań – z tylu projektów obywatelskich Małopolanie wybiorą jeden, na który oddadzą swój głos w III edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Głosowanie rusza już 10 września i potrwa do 5 października. W tym roku na realizację zwycięskich inicjatyw Samorząd Województwa Małopolskiego przeznaczył aż 8 mln zł.

Ze 195 zdań, które łącznie zgłosili mieszkańcy regionu aż 150 zostanie dopuszczonych do głosowania.

- Już trzeci raz Małopolanie udowadniają, że nie brakuje im pomysłów i kreatywności. Różnorodność projektów zgłoszonych w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego Małopolski jest wyjątkowo duża. Przeważają projekty miękkie, nie brakuje jednak także tych infrastrukturalnych – takich jak budowa chodników czy bezpiecznych przejść dla pieszych. Pojawiły się również inicjatywy zupełnie nowe, których do tej pory nie było - wspomnieć tu można choćby o pilotażu małopolskiego programu in vitro czy budowy inteligentnych garaży rowerowych – mówi członek zarządu województwa małopolskiego Grzegorz Lipiec.

W tym roku każdy Małopolanin, który ukończył 16 rok życia będzie mógł oddać tylko jeden głos na wybrane przez siebie zadanie małe (czyli o zasięgu całego powiatu) lub duże (o zasięgu subregionu). Ważna uwaga – głosować można tylko na zadanie z subregionu, w którym się mieszka. Mieszkańcy mogą wybierać spośród projektów o charakterze prospołecznym (74), edukacyjnym (33), kulturalnym (33) sportowym (26) i turystycznym (13). Znacznie mniej inicjatyw dotyczy ekologii (7) i innych dziedzin (4).

Największy wybór będą mieć mieszkańcy Sądecczyzny (pow. limanowski, nowosądecki, gorlicki i m. N. Sącz) – gdzie w sumie zakwalifikowały się aż 33 projekty. Na drugim miejscu jest subregion tarnowski (pow. bocheński, brzeski, dąbrowski, tarnowski m. Tarnów) z pulą 26 zadań. Z samego Krakowa weryfikację formalną pozytywnie przeszło 25 inicjatyw obywatelskich, a z Krakowskiego Obszaru Metropolitalnego 24 (pow. krakowski, miechowski, proszowicki, wielicki). Mieszkańcy Podhala (pow. myślenicki, nowotarski, suski, tatrzański, wadowicki) mogą oddać głos na jeden z 23 projektów. 19 zdań będą mieli natomiast do wyboru mieszkańcy powiatów chrzanowskiego, olkuskiego i oświęcimskiego.

Tak, jak we wcześniejszych edycjach – głosować będzie można przez internet (na stronie www.bo.malopolska.pl), na kartach do głosowania (urny będą dostępne w 23 lokalizacjach na terenie całej Małopolski m. in. krakowskich oddziałach urzędu marszałkowskiego oraz w jego agendach w Tarnowie, Nowym Sączu i Oświęcimiu czy Nowym Targu ), a także za pośrednictwem poczty (przesyłając kartę na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków; koniecznie z dopiskiem: „Budżet Obywatelski”).

Wyniki głosowania poznamy najpóźniej 30 listopada 2017 r, a zwycięskie zadania będą zrealizowane najpóźniej do końca 2020 r.

Wszelkie informacje o głosowaniu jak i wykaz zadań dostępne są na stronie www.bo.malopolska.pl

opr.s/

źródło: UMWM

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama