Mistrz i Katarzyna. Hans von Kulmbach i jego dzieła - wernisaż wystawy

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Wczoraj wieczorem w Pałacu Erazma Ciołka odbył się wernisaż tej niezwykłej wystawy.

Ekspozycja obejmie wybitne dzieła malarskie Hansa Suessa z Kulmbachu, wybitnego mistrza wczesnego renesansu w Krakowie - najlepszego ucznia Albrechta Dürera. Zaprezentowano sześć zachowanych spośród ośmiu kwater retabulum z cyklem żywota św. Katarzyny Aleksandryjskiej, przeznaczonych dla Bazyliki Mariackiej.

Okazją do wystawy jest zakończona konserwacja tych dzieł, przeprowadzona w latach 2013-2016 dzięki grantowi Fundacji J. Paula Getty’ego, w ramach projektu The Getty’s Panel Paintings Initiative, zdobytemu przez Wydział Konserwacji i Restauracji Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

"Wystawa ta jest nie tylko hołdem składanym niemieckiemu mistrzowi, którego sława dotarła z Norymbergi aż do Krakowa. To również, o ile nie przede wszystkim, okazja do upamiętnienia wspaniałego okresu w polskiej historii" - mówił podczas wernisażu wiceminister kultury Jarosław Sellin.

Dodał, że dzięki ekspozycji dzieł w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka – oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie - jeszcze mocniej można doświadczyć specyficznego klimatu epoki ostatnich Jagiellonów utożsamianej ze "złotym wiekiem kultury polskiej" i można w pełni docenić wagę Krakowa, jako ośrodka artystycznego i kulturalnego, którego sława daleko wykraczała poza granice Królestwa Polskiego.

"U początku XVI stulecia Kraków stał się jednym z najważniejszych centrów Europy Środkowej, zaś polityczne znaczenie Polski doceniano na całym kontynencie. Ten czas dowodzi, że Polska aktywnie włączyła się w budowanie politycznego i cywilizacyjnego ładu na kontynencie" – powiedział Sellin. Wystawa została zbudowana wokół jednego dzieła – ołtarza św. Katarzyny wykonanego przez Kulmbacha dla Bazyliki Mariackiej.

Do dziś zachowało się sześć z ośmiu jego kwater, które są pokazywane publiczności po raz pierwszy od zakończonej w 2016 r., trwającej trzy lata konserwacji. Były metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz dziękował Muzeum Narodowemu i parafii mariackiej za to, że dzieła Kulmbacha zamiast być skrywane w parafialnym skarbcu są pokazywane i mogą być podziwiane przez szeroką publiczność.

Konsul generalny Niemiec w Krakowie dr Michael Gross mówił, że dzieła Kulmbacha są prezentowane w wielu miastach świata: w Berlinie, Monachium, Lipsku, Wiedniu. "Tym bardziej cieszy fakt, że my w Krakowie możemy je także obejrzeć" - mówił.

"Dzieła Wita Stwosza czy Hansa Kulmbacha czy słynne organy Hansa Hummla w Olkuszu to zabytki sztuki sakralnej. Reprezentują one chrześcijańskie dziedzictwo i tradycje, które do dziś kształtują nas w Europie, nas Niemców i Polaków" – dodał.

Proboszcz parafii Mariackiej ks. dr Dariusz Raś podkreślił, że wystawę "Mistrz i Katarzyna" trzeba widzieć w szerszym kontekście. "To przepiękna opowieść o wierze. Wierze ludzi sprzed 500 lat – którzy zamawiali i tworzyli dzieła - która zostaje przybliżona nam" – mówił ks. Raś.

Jak podkreślił Hans Suess von Kulmbach był artystą wybitnym, a Kraków pozyskując jego dzieła poprzez możne nadania pielęgnował wiarę. "My dzisiaj podziwiamy artyzm, badamy struktury dzieła, chronimy je, żeby to dziedzictwo trwało, ale chodzi nie tylko o dziedzictwo sztuki lecz także wiary" – dodał.

Na ekspozycji obecni byli między innymi: Dyrektor Muzeum Narodowego dr. Andrzej Betlej, wiceminister kultury Jarosław Sellin, Konsul generalny Niemiec w Krakowie dr Michael Gross,metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz a także Proboszcz parafii Mariackiej ks. dr Dariusz Raś


Tomasz Cichocki i materialy prasowe Muzeum Narodowego
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama