20-lecie istnienia parafii w Kaszowie
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
- Modlitwa różańcowa to nasze wejście w modlitwę Najświętszej Maryi Panny - mówił abp Marek Jędraszewski w Kościele Matki Bożej Różańcowej w Kaszowie, gdzie brał udział w uroczystościach odpustowych i sprawował Eucharystię w 20-lecie istnienia parafii.
Metropolita krakowski na początku homilii rozszerzył kontekst usłyszanego podczas Liturgii Słowa I czytania z Księgi Liczb. Przypomniał żądania Izraelitów, którzy podczas wędrówki do Ziemi Obiecanej zbuntowali się, domagając się innego pokarmu niż manna. W tej trudnej sytuacji Pan Bóg nakazał Mojżeszowi wybranie 70 mężczyzn, którzy będą go wspierać swoją postawą i solidarnością. Arcybiskup odwołał się do słów Mojżesza: „Oby tak cały lud Pana prorokował, oby mu dał Pan swego ducha!”, podkreślając, że odnoszą się one do wspólnoty ducha modlitwy, który jednoczy wszystkich wiernych wspólnie odmawiających różaniec.– Jest to szczególna jedność ducha. Ducha rozważania tajemnic zbawienia, dokonanego przez Pana naszego Jezusa Chrystusa. Jest to szczególna wspólnota rozważania tych tajemnic zbawczych razem z Najświętszą Maryją Panną.
Dodał, że według tradycji chrześcijańskiej, Maryja w chwili Zwiastowania pogrążona była w modlitwie. Trwała również w modlitewnym skupieniu – jako Matka Kościoła – kiedy z Apostołami w Wieczerniku prosiła o zesłanie Ducha Świętego. Arcybiskup zacytował fragment listu apostolskiego Jana Pawła II „Rosarium Virginis Mariae”, w którym papież pisze, że wspomnienia Maryi o Jezusie stanowiły swoisty Różaniec, który Ona sama nieustannie odmawiała.
– Była autentycznym i ukochanym przez wszystkich świadkiem zbawienia. To był Jej różaniec, na który z radością zbiegali się inni. Tradycja mówi, że apostołowie chętnie spotykali się z Matką Najświętszą, nie tylko dlatego, że im przekazywała wspaniałe rzeczy o Chrystusie, ale również dlatego, że patrząc na Jej twarz i rysy, widzieli przepiękne podobieństwo do Chrystusa – Jej Syna, a ich Mistrza.
Metropolita krakowski odwołał się również do słów świętej Bernadety Soubirous, w których opisywała, że jedność z Maryją jest możliwa dzięki modlitwie różańcowej, a także do prośby Matki Bożej, która w Fatimie wzywała właśnie do tej modlitwy.
Podkreślił, że różaniec jest darem i zadaniem dla parafian z Kaszowa, którzy 20 lat temu wybudowali swoją świątynię i oddali się pod opiekę Matki Bożej Różańcowej.
– Różaniec staje się dla Kościoła, ludzi i świata prawdziwym ratunkiem, by trwać z Chrystusem, by dziękować mu za Jego miłość do nas, a za przyczyną Najświętszej Dziewicy, ciągle wołać o zbawienie nasze i całego świata.
Arcybiskup wzywał do modlitwy za Kościół i Ojca Świętego Franciszka, który w czasach kryzysu jest za niego szczególnie odpowiedzialny. Prosił także o modlitwę za Kościół w Polsce, o świętość i wierność kapłanów, którzy muszą być we współczesnym świecie świadkami Chrystusa, głoszącymi Go „w porę i nie w porę”. Przypomniał o modlitwie za Ojczyznę w 100-lecie odzyskania przez nią niepodległości i o wierze naszych ojców, którzy w mrocznych czasach zaborów modlili się o wolność na różańcu.
– Zdajemy sobie sprawę, że ten ostatni czas jest dla Polski z jednej strony czasem wielkiej nadziei na pełne wybicie się na suwerenność i niepodległość. Jednocześnie jest to czas wielkich ataków na nasz kraj, prowadzonych najpierw z zewnątrz przez siły, które za wszelką cenę nie chciałyby, aby Polska pozostała krajem katolickim, wiernym Chrystusowi, podkreślającym swoją łączność z Ojcem Świętym.
Dodał, że współczesna Europa skupia się na konsumpcji i żyje w taki sposób, jakby nie było Pana Boga. W tym świetle Polska jawi się jako znak sprzeciwu i wyrzut sumienia, stąd próbuje się zagłuszyć głos Kościoła w sprawach dotyczących życia naszej Ojczyzny i narodu.
– Tym bardziej jest potrzebna nasza wspólna modlitwa różańcowa z naszą Matką i Królową o to, aby nieustannie chroniła nas pod płaszczem swej opieki (…) Polska jest dobrem wspólnym wszystkich Polaków. To właśnie mieści się w słowie „Rzeczypospolita” – rzecz wspólna (…) Chodzi o ocalenie życia naszej Ojczyzny w duchu Chrystusowej Ewangelii i Chrystusowego krzyża.
Polska ma stać się krajem ludzi prawego sumienia, czyli takich, których sumienie jest wypalone w ogniu Ewangelii, a jej obywatele mają żyć w prawdzie i modlić się o łaskę jedności dla Polaków, skupionych wokół Maryi i razem z Nią, rozważających tajemnice zbawienia.
Arcybiskupa przywitał ks. proboszcz Jacek Kasperczyk, który mówił, że cieszy się z faktu, że jubileusz parafii w Kaszowie łączy się innymi wielkimi rocznicami: 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości i 40-leciem wyboru Karola Wojtyły na papieża.
Kaszów przez lata należał do parafii w Liszkach. W 1990 roku z inicjatywy mieszkańców i lisieckich duszpasterzy zawiązał się Społeczny Komitet Budowy Kościoła. Stopniowo gromadzono fundusze i materiały na jego budowę. Świątynia została poświęcona przez kardynała Franciszka Macharskiego 28 września 1997 roku, a erygowanie parafii miało miejsce 1 lipca 1998 roku. W ołtarzu głównym znajduje się drewniana figura Matki Bożej Różańcowej.
Joanna Folfasińska | Archidiecezja Krakowska
Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska
Więcej na temat
komentarze
reklama