Wystawa Rasta Frica w Nowym Targu

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Wernisaż wystawy malarstwa Rasta Frica, laureata konkursu Triennale Sztuki Naiwnej i Art Brut Pogranicza Polsko-Słowackiego im. Edwarda Sutora

W czwartkowe popołudnie, 10 października 2018 r. w Ośrodku Współpracy Polsko-Słowackiej w Nowym Targu odbył się wernisaż wystawy malarstwa Rasťa Friča laureata Triennale Sztuki Naiwnej i Art Brut Pogranicza Polsko-Słowackiego im. Edwarda Sutora.

Wernisaż otworzył Przewodniczący Rady Związku Euroregion „Tatry” Bogusław Waksmundzki oraz Dyrektor Michał Stawarski. Jest nam bardzo milo, że swoją obecnością zaszczycił nas Wiceburmistrz Miasta Nowy Targ Waldemar Wojtaszek, Dyrektor Liptowskiego Domu Kultury w Liptowskim Mikulaszu Miroslavá Palanová Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu Bolesław Bara, Dyrektor EUWT TATRY z o.o. Agnieszka Pyzowska, Prezes Nowotarskiej Izby Gospodarczej Marek Teper, Carmen Kováčvá z Galerii u anjela w Kieżmarku, przedstawiciele PTTK-u i Uniwersytetu III Wieku w Nowym Targu oraz pasjonaci i znawcy sztuki naiwnej i art. brut. Wśród uczestników wernisażu nie zabrakło również nieprofesjonalnych artystów amatorów.
Organizatorzy składają serdeczne podziękowania panu Edwardowi Tyborowi, Prezesowi Tatrzańskiego Banku Spółdzielczego, który jest sponsorem wystawy oraz Państwu Annie i Marcinowi Ozorowskim za opracowanie graficzne katalogu wystawy, plakatów i zaproszeń oraz aranżację wystawy.

Wystawa czynna będzie do 30 listopada 2018 r. od poniedziałku do piątku w godz. 8.30-15.30. Wystawie towarzyszy katalog, który dostępny jest w biurze Euroregionu "Tatry".

Rasťo Frič urodził się i wychował w Rużomberku. Już w szkole podstawowej zaczął rysować pod ławką, ale swoją pasję w pełni rozwinął dopiero w technikum maszynowym, do którego uczęszczał. W tym czasie też, będąc pod wpływem zespołów metalowych i grunge (Nirvana, Smashing Pumpkins...), rozpoczął samodzielną naukę gry na gitarze. Po ukończeniu szkoły nie znalazł zatrudnienia. Wówczas w pełni poświęcił się twórczości plastycznej, literackiej i muzycznej (jego pierwszy zespół nazywał się ZABRISKIE POINT). Po pewnym czasie rozpoczął pracę jako dozorca i sprzątacz w specjalnej szkole podstawowej, jednak ze względu na problemy zdrowotne, musiał z niej zrezygnować. Ponownie znalazł więc czas dla własnej twórczości. Rasťo przede wszystkim maluje obrazy i rysuje komiksy, zajmuje się też wyrabianiem oryginalnych łuków, oszczepów i kopii.

W obrazach Rasťa dominuje ekspresjonistyczna skala kolorystyczna. Wśród motywów pojawia się człowiek, często sam w mieście, w barze, ratujący anioł, istoty science-fiction, ujmowane w surrealistyczną symbolikę. Sceny na obrazach Friča ewokują być może strach, ale być może także nadzieję i wiarę. Swoboda, oczywistość, z jaką łączy tajemnicze i przygnębiające elementy obrazu można porównywać w ich wypowiedzi z obrazami włączanymi do nurtu realizmu magicznego. Nie ma jednak uniwersalnego klucza umożliwiającego rozszyfrowanie symboliki w jego obrazach. W sposób surrealistyczny sięga do podświadomości i tego, co tłumione, spychane do jej głębi.
Inny cykl tematyczny jego obrazów powstawał pod wpływem muzyki. Panuje tu barowa atmosfera, pojawiają się sceny popijających par w intymnych wnętrzach, w których dominuje atmosfera przemijania. Rasťo nikogo nie naśladuje, nie kopiuje. Maluje z potrzeby serca. W jego pracach często występują postacie fantastyczne, istoty z jego wizji, a malowane sceny opierają się na jego twórczości literackiej i komiksach.

Prace Rasťa Friča były prezentowane podczas wielu wystaw. Jego obrazy były też wielokrotnie nagradzane. Rasťo Frič jest laureatem Triennale Sztuki Naiwnej i Art Brut Pogranicza Polsko-Słowackiego im. Edwarda Sutora zorganizowanego w roku 2017 przez Związek Euroregion „Tatry” w Nowym Targu oraz Združenie Euroregión Tatry w Kieżmarku. Członkowie jury byli pod wrażeniem osobistej interpretacji przeżywanego świata widocznej w jego obrazach, ekspresji wyrazu, interesującej skali kolorystycznej i surrealistycznej atmosfery kompozycji. Jego dzieła są w opinii jury autentyczne, sugestywne i oryginalne pod względem wyrazu. Malarstwo Rasťa Friča potwierdza jego aktywny udział w procesie twórczym.
Artysta uczestniczył również m.in. w jubileuszowej 50. edycji ogólnosłowackiego konkursu nieprofesjonalnej twórczości plastycznej i zdobył nagrodę za obraz olejny „Gdzieś”. Obraz „Burning Bar” w 2013 roku był wystawiany na Biennale Sztuki Naiwnej i Art Brut Pogranicza Polsko-Słowackiego im. Edwarda Sutora w Nowym Targu, Kieżmarku i Trzcianie. W latach 2013 – 2016 prace Rasťa zdobywały nagrody w kategorii D – Art Brut na regionalnych, okręgowych i ogólnosłowackich wystawach pt. „Spektrum Plastyczne”.W latach 2014, 2015, 2016, 2017 Rasťo zdobył nagrody w regionalnych konkursach „Salon Wiosenny”, konkursach okręgowych „Spektrum Plastyczne” w Czadcy i Turzówce oraz konkursach ogólnosłowackich „Spektrum Plastyczne” w Trenczynie.


źródło: www.euroregion-tatry.eu
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama