Bukowiańska promocja książki pt. „Goralenvolk” (zdjęcia)
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
W Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej odbyła się promocja nowej książki Wojciecha Szatkowskiego. „Goralenvolk” dla Podhalan jest tematem bardzo trudnym. Stąd powstała potrzeba zmierzenia się z problemem dotyczącym kolaboracji części górali z okupantem niemieckim.
Książka "Goralenvolk Historia zdrady" wyjaśnia przyczyny akcji "Goralenvolk" na Podhalu, przedstawia osoby, które zaangażowały się w kolaborację z Niemcami. Pokazuje także działalność patriotyczną Konfederacji Tatrzańskiej, będącej odpowiedzią Podhalan na działalność Komitetu Góralskiego. Porusza takie tematy jak: korzenie zdrady, Podhale i Zakopane w świetle źródeł niemieckich, niemiecka teoria o germańskim pochodzeniu górali, współpraca niemiecko-góralska, stworzenie szkoły góralskiej, góralskiego klubu i stowarzyszeń, powstanie Komitetu Góralskiego, akcja kennkart góralskich oraz tworzenie tzw. Legionu Góralskiego Waffen SS (1943).Kolejne tematy, to powolne zamieranie akcji „Goralenvolku” na Podhalu w latach 1944-1945, stosunek polskich organizacji podziemnych do akcji „Goralenvolku”, śmierć Wacława Krzeptowskiego (1945) i procesy byłych działaczy Komitetu Góralskiego po wojnie (1945-1947). Osobno przedstawione są sylwetki głównych bohaterów akcji „Goralenvolk” Wacława Krzeptowskiego, Henryka Szatkowskiego, Witalisa Wiedera i Józefa Cukra oraz ich losy.
Książka bazuje głównie na dokumentach ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem i Instytutu Pamięci Narodowej. Zawiera „żywe relacje” świadków epoki, liczne cytaty, przytacza zachowane dokumenty oraz relacje ustne rodzin góralskich, które były związane z tą akcją.
Książka Wojciecha Szatkowskiego Goralenvolk Historia zdrady to efekt ponad pięciu lat pracy autora. W książce liczącej 672 strony zamieszczono ponad sto ilustracji dotychczas nigdzie nie publikowanych.
Wojciech Kubina, zdj. Krzysztof Kudłaciak
Więcej na temat
komentarze
reklama