Honoris Gratia dla managerki Domu Ronalda McDonalda
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
W Fundacji Ronalda McDonalda pracują niezwykłe osoby, które wspólnie realizują misję
„Aby rodzina mogła być razem”. Działania ludzi fundacji nie pozostają niezauważone. Dorota Skowerska – Witek Managerka Domu Ronalda McDonalda w Krakowie otrzymała odznakę Honoris Gratia od Prezydenta Miasta Krakowa.
Honoris Gratia to prestiżowe odznaczenie, przyznawane przez Prezydenta Miasta Krakowa osobom, stowarzyszeniom i organizacjom za szczególne zasługi. Jest to już drugie wyróżnienie dla Fundacji Ronalda McDonalda. W 2017 roku odznakę Honoris Gratia otrzymał krakowski Dom Ronalda McDonalda.
„Wszystko wyniosłam z domu rodzinnego, to rodzina nauczyła mnie patrzeć i dostrzegać. Stąd jest moja wrażliwość. Mój dziadek, krakowianin, był moim pierwszym wzorem. Medal Krakowa jest dla mnie niezwykle wzruszającym wyróżnieniem. Cieszę się, że moja wcześniejsza praca i działania w Fundacji Ronalda McDonalda zostały zauważone” – mówi Dorota Skowerska – Witek.
Laureatka odznaczenia jest rodowitą Krakowianką, która w Domu Ronalda McDonalda pracuje od początku jego powstania w 2015 roku. Studiowała na Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie oraz Uniwersytecie Ekonomicznym i Politechnice Wrocławskiej. Oprócz pomocy innym pasjonuje się sztuką i podróżami.
„Aby rodzina mogła być razem” - to misja powstałej w 2002 roku Fundacji Ronalda McDonalda należącej do działającej w 64 krajach sieci organizacji dobroczynnych Ronald McDonald House Charities. Jej programy są realizowane dzięki wsparciu firm, osób prywatnych i wolontariuszy. Skala tych działań obejmuje całą Polskę. W centrum uwagi znajduje się profilaktyka zdrowotna dzieci oraz wsparcie dla rodziny w czasie ciężkiej choroby jej najmłodszych członków i pobytu w szpitalu.
Kluczowe programy Fundacji to Domy Ronalda McDonalda - komfortowe, bezpłatne hotele dla rodzin hospitalizowanych dzieci oraz lokalizowane w szpitalach pediatrycznych Pokoje Rodzinne, gdzie rodziny i opiekunowie hospitalizowanych dzieci mogą korzystać z nowoczesnego zaplecza socjalnego: pokojów dziennego pobytu, pralni, kuchni oraz łazienek.
Działania mające na celu poprawę warunków pobytu rodzin hospitalizowanych dzieci dopełnia projekt „Łóżko dla Rodzica”. Wygodne, uzupełnione kompletami pościeli łóżka, składane na dzień i używane jako fotel.
Kolejnym kluczowym obszarem działań Fundacji jest profilaktyka onkologiczna. Służy temu między innymi program bezpłatnych, ogólnopolskich badań USG dzieci na pokładzie mobilnego ambulansu medycznego.
Finansowane przez Fundację szkolenia lekarzy POZ i lekarzy rodzinnych we wczesnym wykrywaniu nowotworów, wykłady prowadzone wspólnie z IFMSA Poland i specjalistyczne wydawnictwa dla lekarzy i rodziców poświęcone profilaktyce onkologicznej uzupełniają listę działań w tym zakresie.
Dom Ronalda McDonalda przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie to blisko 1300 m² powierzchni, która została z wielką troską przystosowana do potrzeb rodziców. Dzięki tej inwestycji mają oni szanse odpocząć, przygotować posiłek i wykonywać wszystkie inne podstawowe czynności, jak np.: pranie.
A wszystko to tak aby dać im poczucie, że przebywają w prawdziwym Domu. Oprócz pomieszczeń zaprojektowanych z myślą o rodzicach Dom ma także piękny pokój zabaw dla dzieci, bibliotekę i pokój telewizyjny.
Dom został stworzony zarówno jako miejsce dla osób, które poszukują wyciszenia, jak i dla tych, którzy potrzebują obecności ludzi rozumiejących ich trudną sytuację.
Rodzice mogą spotkać się we wspólnej jadalni oraz w przestronnym salonie wypoczynkowym.
Otoczeni są wsparciem wolontariuszy i profesjonalnego personelu. Jednocześnie z pobytu w Domu może korzystać dwadzieścia rodzin. Dom pomaga rodzicom od października 2015 roku, najdłuższy pobyt rodzinny do dziś to ponad 388 dni.
źródło: Tomasz Cichocki i materialy prasowe Fundacji
Więcej na temat
komentarze
reklama