Pomagali więźniom Auschwitz - warto o nich pamiętać!

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Coraz więcej eksponatów świadczy o zaangażowaniu mieszkańców Oświęcimia i okolic w walkę z niemieckim okupantem i pomocą udzielaną z narażeniem życia więźniom Auschwitz. Jak podało oświęcimskie starostwo, w październiku do Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej zostały przekazane kolejne eksponaty w formie zdjęć oraz legitymacji mieszkańców, którzy brali czynny udział w akcjach pomocy więźniom byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz – Birkenau.

W Starostwie Powiatowym w Oświęcimiu odbyło się spotkanie, podczas którego państwo Dorota i Zygmunt Kornaś ze Spytkowic przekazali cenne dokumenty i zdjęcia.

– O funkcjonowaniu Muzeum dowiedziałem się niedawno i bardzo ucieszyła mnie ta wiadomość, gdyż od jakiegoś czasu zbieram informacje o moich przodkach, którzy w czasie II wojny światowej pomagali więźniom obozu w Oświęcimiu. W domu mojej babki był punkt przerzutowy dla uciekinierów z niemieckiego obozu w Auschwitz – mówił Zygmunt Kornaś i dodał. – Zebrałem już pewne dokumenty, ale na tym nie poprzestaje. Chciałbym, aby było ich więcej, aby pamięć o ludziach z tamtych czasów nie zaginęła.

Jak podkreśla dyrektor Muzeum, Dorota Mleczko każdy, kto posiada dokumenty po swoich przodkach, którzy podczas II wojny światowej pomagali, bardzo często bezimiennie, z ogromnym narażaniem swojego życia, ale również życia najbliższych, powinien czuć się w obowiązku podzielenia się pamiątkami i wspomnieniami. Wszystko po to, by pamięć została (zachowana), ale też po to, by edukować – nie tylko okolicznych mieszkańców, ale też wszystkich Polaków, jak i ludzi z całego świata.

– Chcemy przywrócić w historii, ludziom którzy nieśli pomoc, należytą rangę i miejsce oraz uhonorować, miejmy nadzieję w sposób jak najbardziej właściwy te osoby – zaznacza dyrektor MPMZO.

źródło: SP w Oświęcimiu/ muzeumpamieci.pl
fot. Łukasz Razowski
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama