Miedźna: protest mieszkańców przeciwko budowie drogi ekspresowej przez gminę
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
Mieszkańcy Gminy Miedźna sprzeciwiają się wytyczeniu trasy drogi ekspresowej S-1 przez ich gminę. Popierają wariant VI, zakładający, że będzie ona przebiegać przez gminę Brzeszcze. Taka decyzja zapadła podczas spotkania konsultacyjnego w poniedziałek, 23 listopada, w Gilowicach.
Budynek hali sportowej wypełniony był po brzegi – w spotkaniu zorganizowanym przez władze gminy Miedźna, wzięło udział ok. 750 osób, w tym Marek Sowa – Członek Zarządu Województwa Małopolskiego, Piotr Spyra – Członek Zarządu Województwa Śląskiego, przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Bogdan Taranowski – Wójt Gminy Miedźna, Stanisław Karbowy – Przewodniczący Rady Gminy Miedźna oraz samorządowcy, posłowie, mieszkańcy gminy Miedźna i gmin ościennych.- Nie negujemy potrzeby budowy nowej drogi, jednak proponujemy, aby jej trasa przebiegała zgodnie z planowanym wariantem VI, czyli przez Gminę Brzeszcze – twierdzą mieszkańcy. – Przebieg tej drogi ustalony był już w 1983 r. i został zaakceptowany przez społeczność gminy Brzeszcze. Co więcej, przebieg tej drogi został ujęty w uchwalonym w listopadzie 2005 r. miejscowym planie zagospodarowania gminy Brzeszcze – dodają.
Marek Sowa, podkreślił, jak istotne jest poparcie mieszkańców dla wariantu VI. Władze Województwa Małopolskiego również popierają ten wariant przebiegu trasy, który wiedzie przez powiat oświęcimski.. Podczas spotkania w Katowicach na początku listopada przedstawiciele samorządów i parlamentarzyści z województw śląskiego i małopolskiego ustalili przebieg planowej trasy na odcinku powodującym najwięcej kontrowersji – od węzła Kosztowy II w Mysłowicach przez Lędziny, Bieruń, Oświęcim, Brzeszcze, Dankowice, Starą Wieś do Bielska-Białej.
Uczestnicy spotkania w Gilowicach podali kilkanaście powodów, dla których – ich zdaniem - wariat V, proponowany przez GDDKiA, jest nie do przyjęcia. Przebieg trasy w tym wariancie jest niezgodny ze „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Miedźna”. Konieczne będą wysiedlenia ludności i wyburzenie 25 budynków. Droga będzie biec w sąsiedztwie osiedla Wola II, na którym mieszka ok. 4 tys. mieszkańców, którzy odczują uciążliwość tej inwestycji. Taka trasa przyczyni się także do degradacji żyznych gruntów rolnych. Przetnie wodociąg i strefę ochronną wokół niego, objętą całkowitym zakazem zabudowy. Wariant V zakłada wycięcie drzew w lesie w Puszczy Pszczyńskiej i lesie w Woli.
GDDKiA planuje kolejne spotkania konsultacyjne dotyczące przebiegu drogi ekspresowej S-1. Mają się one odbyć w Bojszowach, Wilamowicach, Pławach i w Brzeszczach.
Fot. Urząd Gminy Miedźna
źródło: Urząd Marszałkowski w Krakowie
Więcej na temat
komentarze
reklama